Pražští symfonikové zahrají Mahlerovu Šestou symfonii

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým hlavním hostujícím dirigentem Jac van Steenem uvede 4. a 5. května 2022 ve Smetanově síni Obecního domu Mahlerovu Šestou symfonii.

Lukáš Vondráček & Rachmaninov – Jac van Steen – Praha 18. dubna 2018 (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)
Jac van Steen (foto Petr Dyrc)

„S Pražskými symfoniky se programově věnujeme provádění Mahlerových symfonií. Hráli jsme společně Druhou, Třetí, Čtvrtou, Sedmou a Devátou, nyní se již těším na Šestou, která je překrásná,“ řekl Jac van Steen, který se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK poprvé uvedl Mahlerovu symfonii v roce 2010 a o čtyři roky později, kdy nastoupil k orchestru jako hlavní hostující dirigent, se pustil do pravidelného zařazování mahlerovských programů.

Mahlerova Šestá symfonie má monumentální obsazení – kromě početných dechů je zajímavé složení bicí sekce: dva páry tympánů, zvonkohra, kravské zvony, orchestrální trubicové zvony, bič, kladivo, činely, triangl, buben, velký buben, tam-tam, xylofon a celesta. První věta je inspirována Mahlerovou milovanou manželkou Almou, v scherzu si skladatel hraje s náladami a v pomalé třetí větě je zhudebněna hra jeho dětí na pláži u jezera. Poslední věta je melancholická, ale zároveň monumentální. Název „Tragická“, jak bývá někdy 6. symfonie označována, nepochází od samotného Mahlera. Je ale inspirována popisem, který sám Mahler k dílu poskytl, zejména k poslední větě.

„V roce 2010 jsme se s Jac van Steenem, vydali na dlouhou pouť. Monumentální, neboť mahlerovskou. Máme za sebou zastavení u Čtvrté, Druhé, Třetí, Deváté a nyní na nás z dálky září Šestá, řečená Tragická, ačkoliv vznikla v Mahlerově šťastném období; pojal za choť Almu a narodila se mu druhá dcera Anna Justina. Šestá symfonie přichází se svou obří instrumentací, která zahrnuje i kravské zvonce a tajemné kladivo, v pravý čas, neboť Mahler o ní napsal: ‚Moje Šestá přináší hádanky, jejichž luštění se může odvážit jen generace, která spořádala mých prvních pět symfonií a strávila je,‘“ dodává dramaturg FOK Martin Rudovský.

Jac van Steen patří k nejúspěšnějším holandským dirigentům současnosti. Pobýval delší dobu v Německu, kde byl šéfdirigentem filharmonických orchestrů v Norimberku, Výmaru nebo Dortmundu. Podařilo se mu navázat spolupráci s významnými orchestry také například ve Velké Británii. Zde diriguje pravidelně BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, Hallé Orchestra, London Sinfonietta či Royal Scottish National Orchestra. V současné sezóně už s Pražskými symfoniky uvedl koncerty Lukáš Vondráček & Dvořák.

Mezi členy orchestru FOK usedne pro tyto večery také ukrajinský hornista Oleksandr Skhoda, šestnáctiletý student hudby z Kyjeva, který do Prahy uprchl se svými babičkami. FOK již před časem přivítal ve svých řadách ukrajinskou violistku Natalii Fedoruk a nadále vyjadřuje solidaritu svým kolegům z Ukrajiny.

Koncerty, které se uskuteční ve spolupráci s Akademií věd České republiky, proběhnou 4. a 5. května 2022 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad C a D.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments