Přední světový klavírista Lang Lang vystoupí po osmi letech v Praze

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Po osmi letech se do Prahy vrátí přední světový klavírista čínského původu Lang Lang. Hudební pedagog a popularizátor hudby, který bývá díky svým výjimečným schopnostem i strhujícímu charismatu označován za „megastar“ klasické hudby vystoupí v O2 universu 30. dubna 2022.

Lang Lang (zdroj Lang Lang)
Lang Lang (zdroj Lang Lang)

Lang Lang, první asijský klavírista, který dosáhl celosvětového věhlasu a uznání a stal se jedním z nejžádanějších umělců klasické hudby, bývá současně vnímán jako kontroverzní umělec. Část odborné veřejnosti mu vyčítá marketingové zaměření produkce – přesto nikdo nedokáže popřít jeho výjimečné umělecké nadání, vysokou úroveň virtuozity, silné hudební cítění a jeho přínos pro klasickou hudbu ve všech oblastech.

Jeho koncerty mohou být poklidným večerem při výjimečném hudebním zážitku, nebo velkou „show“ pro tisíce posluchačů. Svým hudebním působením vytváří mosty mezi klasickou a populární hudbou, mezi východní a západní hudební tradicí, spojuje hudbu s moderní technologií.

Langova hudebně-propagační činnost dokázala ke klasické hudbě přivézt velké množství mladých hudebníků a posluchačů. Výrobce klavírů Steinway dokonce uvedl na trh značku klavíru Lang Lang, aby podpořil touhu mladých lidí stát se klavíristy. Vedle vlastní značky klavíru má také svůj parfém, sluchátka či švýcarské hodinky s klavírním motivem.

V Praze vystoupil poprvé v roce 2006 v Rudolfinu s Českou filharmonií (pod taktovkou Jiřího Bělohlávka). Publiku tehdy předvedl Rapsodii na Paganiniho téma Sergeje Rachmaninova a okamžitě si získal svou technikou a oduševnělým projevem sympatie a ocenění obecenstva. Hned následující měsíc doprovodila Česká filharmonie Lang Langa také při jeho koncertech ve Velké Británii.

Na další Langův koncert museli jeho čeští fanoušci čekat až do roku 2012, kdy vystoupil ve Španělském sále Pražského hradu v rámci donátorského galavečera festivalu Dvořákova Praha spojeného s předáváním ceny Antonína Dvořáka. Na více než dvouhodinovém koncertu (přenášeném Českým rozhlasem i Českou televizí) přednesl Partitu č. 1 B dur Johanna Sebastiana Bacha, Sonátu B dur, D. 960 Franze Schuberta a 12 etud, op. 25 Fryderyka Chopina. Nadšené publikum si tehdy vyžádalo další tři přídavky – Lang zvolil Romanci a La Campanelle Franze Liszta, které proložil svou oblíbenou skladnou Silver Clouds chasing the Moon od čínského skladatele Ren Guanga.

Jeho dosud posledním vystoupením v České republice byl koncert na 69. ročníku festivalu Pražské jaroVídeňskými filharmoniky a dirigentem Christophem Eschenbachem 22. května 2014. K orchestru se Lang připojil v programu k uctění stopadesátého výročí narození Richarda Strausse skladbou Burleska d moll pro klavír a orchestr. Ačkoli byl jeho vstup s orchestrem zařazen do první poloviny koncertu, mělo jeho vystoupení takový úspěch, že ho diváci vyvolávali tak dlouho, dokud je neodměnil dalšími dvěma přídavky.

Lang Lang (zdroj Lang Lang)
Lang Lang (zdroj Lang Lang)

Lang Lang se měl do Prahy vrátit 31. října 2020 a společně s Českým národním symfonickým orchestrem a dirigentem Ionem Marinem vystoupit v O2 areně. Pandemie covidu-19 však uspořádání tohoto koncertu znemožnila, proto byl přesunut na 30. dubna 2022. Současně se změnila i Langova vize koncertu, která se odvíjí od jeho posledního alba, Goldbergových variací Johanna Sebastiana Bacha, které vyšlo v září roku 2020.

V souvislosti s vydáním toho alba uvádí: „Myslím, že nastal čas pro novou etapu mého uměleckého vývoje. S Goldbergovými variacemi jsem se posunul na nový terén a skutečně jsem se do tohoto projektu naplno ponořil. Mým cílem jako umělce je stále více si uvědomovat a poznávat sám sebe a také stále nabízet inspiraci ostatním. Je to neustálý proces, ale tento projekt mě na této cestě posunul zase o kousek dál.“ Proto by toto „multidimenzionální“ dílo, jak ho sám označuje, rád představil i pražskému publiku. Z důvodu změny programu bylo zvoleno i komornější prostředí pro jeho uvedení. Koncert tedy neproběhne v původně avizované O2 areně, ale v O2 universu.

O hru na klavír se Lang začal zajímat, když mu byly dva roky. Tehdy ho tento nástroj v jednom z dílů seriálu Tom a Jerry, v němž zazněla Lisztova Uherská rapsodie č. 2, natolik zaujal, že přesvědčil rodiče k jeho koupi. Na klavír začal hrát ve třech letech, v pěti vyhrál v rodném městě svou první interpretační soutěž. Je nesporné, že měl velké štěstí, že se narodil do rodiny a prostředí, kde kde byla hudba každodenní součástí života. Jeho otec hrál na erhu (tradiční čínské housle se dvěma strunami) a vedl místní čínský orchestr, matka byla odbornicí na tradiční čínské písně a tance. „Každý víkend jsme pořádali rodinné koncerty,“ říká Lang Lang, „na kterých hrála moje babička a všichni naši sousedé – hrálo se vše od čínských lidových písní až po klavírní trio a koncerty trvaly tři hodiny. Pozvali jsme si publikum z řad přátel, moje matka vařila a naši přátelé nosili jídlo – bylo to skvělé, jako ve Vídni v osmnáctém století! Takovou atmosféru mám dodnes rád a najdete ji i na některých hudebních festivalech, kde všichni hudebníci společně jedí, hodně si povídají a baví se. Pomáhá to vytvářet takový vřelý svět.“ Jak sám Lang říká, od svého otce byť dětství s ním nebylo pro Langa jednoduché se naučil řadě dovedností důležitých pro profesionální hudební kariéru, z nichž nejdůležitější byly dvě: disciplína a způsob vedení hudební linie. Právě odtud pochází Langovo specifický způsob vedení legata, který je ovlivněn způsobem hry na strunné nástroje a pěveckým smýšlením o hudbě.

Lang Lang (zdroj Lang Lang)
Lang Lang (zdroj Lang Lang)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments