Pražští symfonikové zahrají s vítězi Kocianovy houslové soutěže

U příležitosti 60. výročí Kocianovy houslové soutěže se ve středu 25. dubna 2018 v Obecním domě uskuteční mimořádný koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s názvem Houslové gala. Iniciátorem koncertu je patron soutěže Pavel Šporcl. Ten také bude hlavním protagonistou programu, během večera však vystoupí dalších osm vynikajících houslistů – vítězů Kocianovy houslové soutěže – například Josef Špaček, Stefan Milenković, Bohuslav Matoušek a další. Orchestr bude řídit australsko-britská dirigentka Jessica Cottis. Na koncertě zazní např. díla Vivaldiho, Čajkovského, Dvořáka, ale také samotného Jaroslava Kociana nebo zbrusu nová skladba Lukáše Sommera, který ji zkomponoval přímo pro tento koncert.

Reklama

„Kocianova houslová soutěž je bezesporu jedna z nejdůležitějších světových houslových soutěží pro děti do šestnácti let. Když jsem se jako třináctiletý stal jejím laureátem, byl to pro mne zlomový okamžik. Tento úspěch mi přinesl nové příležitosti a otevřel dveře. Od roku 2016 jsem jejím patronem. Snažím se soutěž prezentovat co nejširší veřejnosti, s odkazem na um nejen Mistra Kociana, ale i dalších úžasných českých houslistů minulosti i současnosti. A to mě dovedlo k myšlence oslovit FOK a mé kolegy houslisty, abychom u příležitosti 60. výročí Kocianovy houslové soutěže společně uspořádali speciální koncert. Ten na jednom pódiu spojí absolutní vítěze soutěže několika generací. Věřím, že tento večer bude nejen oslavou houslí a krásné hudby, ale především projevem respektu a úcty k Jaroslavu Kocianovi, jednomu z nejlepších houslistů všech dob,“ uvedl Pavel Šporcl.

Jaroslav Kocian absolvoval Pražskou konzervatoř pod vedením vynikajícího pedagoga Otakara Ševčíka a kompozici studoval u Antonína Dvořáka. Záhy se z něj stal významný český virtuos a pedagog v mistrovské třídě Pražské konzervatoře. Procestoval svět a vychoval řadu skvělých houslistů, mezi nimiž vynikal například Josef Suk. V Kocianově rodném Ústí nad Orlicí nese jeho jméno nejen slavná houslová soutěž, ale také hudební festival.

HOUSLOVÉ GALA
Mimořádný koncert k 60. výročí Kocianovy houslové soutěže
25. 4. 2018, středa, 19.30 hod.
Smetanova síň, Obecní dům

Pavel ŠPORCL
Stefan MILENKOVIĆ
Josef ŠPAČEK
Bohuslav MATOUŠEK
Pavel HŮLA
Pavla TESAŘOVÁ
Pavel ERET
Leoš ČEPICKÝ
Petr MATĚJÁK
| housle

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Jessica COTTIS | dirigentka

Reklama