Pražští symfonikové zveřejnili program 89. koncertní sezóny
„Pražští symfonikové vstupují do sezóny s pořadovým číslem 89. Jako nelze v moderní historii naší republiky přehlédnout roky končící osmičkou, má klasická hudba svoji magii čtyřkových roků. Je jimi uhranutá natolik, že se ustálily jako Roky české hudby. Také my jsme čtyřkovou magií postiženi. Orchestr se zkratkou F.O.K. v názvu se zrodil v roce 1934. Na Roku české hudby jsme si obzvláště smlsli. Mnoha způsoby, které jsme vzájemně propletli do pestré směsi domácích dirigentů a sólistů, zahraničních dirigentů s domácími sólisty nebo českým programem. Na pestrosti si FOK totiž vždycky zakládal. Naše vize je jasná: udržet FOK ve výborné umělecké kondici, zachovat jeho pozici na mezinárodní scéně a reprezentovat své město – tak jako v lednu 2024 v Japonsku a Jižní Koreji. Především ale chceme nabízet posluchačům program, který potěší a osloví atmosférou, kterou nezažijí nikde jinde,“ říká k programu nové sezóny ředitel FOK Daniel Sobotka
89. sezónu zahájí Pražští symfonikové se svým šéfdirigentem Tomášem Braunerem koncerty 13. a 14. září, na kterých přivítají Maxima Vengerova. Vystoupí v Houslovém koncertu Johannesa Brahmse. Již zahajovací koncert se ponese v duchu Roku české hudby, neboť vedle Brahmse na programu zazní Symfonie č. 6 „Symfonické fantazie“ Bohuslava Martinů.
„S nadšením zvu všechny do nové sezóny FOK, kterou zahájíme s Maximem Vengerovem a mým milovaným Bohuslavem Martinů. Velice si vážím výjimečného souznění skvělého orchestru a báječných, vysoce vnímavých posluchačů, kteří koncerty FOK navštěvují,“ říká šéfdirigent orchestru Tomáš Brauner.
Vedle šéfdirigenta Tomáše Braunera, který s Pražskými symfoniky vystoupí v průběhu sezóny celkem osmkrát, se u dirigentského pultu objeví přední čeští i světoví dirigenti. Poprvé se s FOK představí arménský dirigent Sergey Smbatyan nebo Američan Case Scaglione. Hudební legenda Leonard Slatkin uvede mimo jiné i svou autorskou skladbu v české premiéře. Na jeden program se k orchestru vrátí bývalý šéfdirigent FOK Pietari Inkinen, dirigent Jac van Steen nebo Eugene Tzigane. K oslavám Roku české hudby se připojí také Ion Marin nebo Andrej Borejko. Sezóna FOK by nebyla kompletní bez váženého hosta Petra Altrichtera a bez Jana Kučery, který se tradičně ujme koncertu ve Valdštejnské zahradě, dětských programů a nově také koncertu s českou filmovou hudbou. Po dlouhé době v sezóně FOK povede orchestr také žena, dirigentka Michaela Rózsa Růžičková.
V nové sezóně orchestr přivítá mezi sólisty skutečně hvězdná jména. Vedle již zmíněného Maxima Vengerova to bude německý houslista Linus Roth a Josef Špaček, který se řadí k nejlepším českým houslistům své generace. Za klavír s orchestrem FOK usednou Francouz Lucas Debargue, který zahraje málo uváděný Klavírní koncert Graźyny Bacewicz, ruská klavíristka Olga Kern nebo česká klavírní legenda Ivan Klánský. Americký klavírní virtuóz Garrick Ohlsson vystoupí s orchestrem i v sólovém recitálu. Nebudou to však jen klavír a housle, které v nadcházející sezóně zazáří. Své místo dostanou i nástroje žesťové. Ve světové premiéře Hornového koncertu „Vzpomínky“ Kryštofa Marka se představí první hornistka Pražských symfoniků Zuzana Rzounková. Prostor dostane také trubka, a to hned dvojnásobně. Špičkoví trumpetisté Sergei Nakariakov a Gábor Boldoczki odehrají v české premiéře Koncert pro dvě trubky a orchestr Fazila Saye. Ve vánočním čase pak nebude chybět zvuk varhan, za které usedne multižánrová hudebnice Katta.
Návštěvníci se mohou těšit také na světové premiéry skladeb složených speciálně pro Pražské symfoniky, jak jinak než od českých skladatelů. Již zmíněný Kryštof Marek uvede svůj Hornový koncert „Vzpomínky“, nebude však chybět ani každoroční skladba věnovaná Praze. Ta bude patřit skladatelce Janě Vöröšové a jak již název Pražský kapr napovídá, půjde o vánočně laděnou skladbu. Proto bude mít premiéru na každoročních adventních koncertech pro UNICEF.
Začátek sezóny patří tradiční letní oslavě vážné hudby pro všechny generace ve Valdštejnské zahradě, kde zazní filmová hudba společně s díly Giuseppe Verdiho a Bedřicha Smetany. Velkou událostí bude slavnostní zakončení sezóny open-air koncertem k 90. výročí vzniku orchestru ve Vyšehradských sadech, kde v tomto vskutku mytickém prostředí zazní Smetanova Má vlast. Každoroční Novoroční koncert se tentokrát dočká neobvyklé přeměny. Z důvodu japonského turné orchestru pozvali Pražští symfonikové na Nový rok Filharmonii Hradec Králové se svým šéfdirigentem Kasparem Zehnderem, kteří uvedou jihoamericky laděný program.
Milovníky filmové hudby potěší vedle koncertu ve Valdštejnské zahradě a koncertů s hudbou ze Star Wars také večer věnovaný české filmové hudbě. S dirigentem Janem Kučerou a průvodcem večera Ondřejem Brouskem představí orchestr publiku známé melodie z českých filmů a pohádek. Skutečně mimořádnou událostí bude narozeninový koncert Jiřího Pavlici k jeho sedmdesátinám, na kterém zazní výběr z repertoáru Hradišťanu ve spojení s orchestrem i premiéry nových skladeb Jiřího Pavlici. Netradičně se orchestr přesune také do Divadla Hybernia, aby společně s Ondřejem Rumlem a Matej Benko Quintet vzdali hold Petru Hapkovi.
Koncerty pro celou rodinu Orchestr na dotek budou pokračovat s režisérem a hlavním průvodcem Markem Němcem jako panem Notičkou a jeho kolegyní slečnou Jůlií v podání Johany Schmidtmajerové. Tentokrát se s hudbou vydají do všech světových stran a ukážou dětem, jak se hudba vyvíjela v různých koutech světa. Na začátku sezóny, a především školního roku, se děti setkají s orchestrem pod taktovkou Jana Kučery na koncertě 4. září, který je tentokrát zavede do světa večerníčků a českých pohádek.
Ve vánočním čase budou probíhat oblíbené Kouzelné Rybovky Matěje Formana, které po loňském i předloňském úspěchu proběhnou jak v Kostele sv. Šimona a Judy, tak i v Obecním domě. Velikonoce budou opět patřit Janovým pašijím, rovněž ve scénickém zpracování Matěje Formana a Divadla bratří Formanů.
Také komorní koncerty nabídnou bohatý výběr nejrůznějších domácích i zahraničních projektů. Klavírista Jiří Kollert otevře komorní sezónu se svými syny – houslisty Eduardem a Richardem. Dále se v cyklu objeví Bennewitzovo kvarteto s Martinem Kasíkem, houslista Ivan Ženatý s klavíristou Igorem Ardaševem, Iva Bittová představí svůj projekt Slovenské spevy, Vilém Veverka a Kateřina Englichová se ohlédnou za svojí dosavadní kariérou, Tomáš Jamník zahraje Myslivečkův Violoncellový koncert společně s Orchestrem akademie komorní hudby v hudebním nastudování Václava Lukse a cyklus uzavře Komorní orchestr FOK pod vedením Tomáše Braunera s Lužanskou mší Antonína Dvořáka.
Cyklus Stará hudba opět přivítá odborníky v interpretaci tohoto specifického žánru. Abonentní řadu zahájí Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem. Dále se v cyklu objeví nizozemské Radio Antiqua, polské Trio Orkiestra Historyczna, gruzínský soubor Shvidkatsa nebo česká Cappella Mariana společně s belgickým Goeyvaerts String Trio. Německý kontratenorista Andreas Scholl přijede s písňovým programem a se svým dlouholetým kolegou loutnistou a kytaristou Edinem Karamazovem. Závěrečný koncert cyklu bude patřit nizozemskému flétnistovi Eriku Bosgraafovi.
Cyklus Světová klavírní tvorba nabídne šest recitálů v Rudolfinu. Klavírní sezónu otevře legenda Garrick Ohlsson s programem, který symbolicky mapuje jeho hudební cestu. Své virtuózní i skladatelské umění představí také Fazil Say. Dva večery budou patřit českým klavíristům Lukáši Vondráčkovi a Ivo Kahánkovi. Po letošním úspěchu s orchestrem FOK se se svým sólovým recitálem vrací Yulianna Avdeeva. Podium Rudolfina přivítá poprvé také Silver-Garburg duo, které uvede tvorbu pro čtyřruční klavír.
Oblíbený cyklus Obrazy a hudba, pořádaný ve spolupráci s Národní galerií Praha, přiblíží každý večer jeden obraz korespondující s tématem večera. Tentokrát v Anežském klášteře vystoupí Alma Ansámbl, Prague Philharmonia Wind Quintet, klarinetistka Anna Paulová a basista Pavel Švingr s klavíristou Zdeňkem Klaudou.
V divadle Viola se v cyklu Slovo a hudba návštěvníci setkají se známými osobnostmi. Jaromír Meduna přednese básně Františka Halase za doprovodu violoncellisty Tomáše Jamníka a klavíristy Ivo Kahánka, kytarista Jan Matěj Rak doprovodí Miroslava Hanuše, který bude číst z povídek a esejí Jana Wericha, životní příběh Liv Ulmannové přiblíží z jejích pamětí Zlata Adamovská za doprovodu klavíristy Adama Skoumala a úryvky z deníků a korespondence Bedřicha Smetany přednese Vladimír Javorský s doprovodem klavíristky Jitky Čechové.
Smetanova síň se po tři sobotní dopoledne opět rozezní varhanními recitály. V nové sezóně FOK přivítá Jaroslava Tůmu, Jana Doležela a slovenskou varhanici a skladatelku Zuzanu Ferjenčíkovou.
Pražští komorní sólisté budou nadále pokračovat jako rezidenční soubor v Kostele sv. Šimona a Judy, který je ve správě FOK. Pod vedením Radka Baboráka představí ve své druhé sezóně pět večerů s dramaturgií zaměřenou na hudbu 20. století a ve spolupráci se zahraničními a tuzemskými sólisty jako Guy Braunstein, Eva Hornyáková, Vilém Vlček nebo Nikol Bóková.
Zahraniční zájezdy zahájí FOK hned v září 2023, kdy s šéfdirigentem Tomášem Braunerem vystoupí na bratislavském festivalu Symfonia umenia. O měsíc později se orchestr vydá s dirigentem Eugenem Tziganem a klavíristou Lucasem Debarguem na prestižní festival Brucknerfest v rakouském Linzi, kde uvede program s podtitulem Tradiční tance s díly tří hudebních skladatelek Vítězslavy Kaprálové, Grażyny Bacewicz a Amy Beach.
Pražské symfoniky čeká také turné po Japonsku a Jižní Koreji. Orchestr se se svým šéfdirigentem Tomášem Braunerem vydá do šesti japonských měst a také jihokorejského Soulu. Sólisty koncertů budou violoncellista Yuya Okamoto a klavírista Tomoharu Ushida.
Na jaře 2024 odehraje FOK 3 koncerty v Großes Festspielhaus v Salcburku se třemi různými českými programy pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera, následovat bude koncert v Mnichově v Prinzregententheater.
V pražském prostředí orchestr naváže na každoroční spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha při jejím charitativním koncertu, nově zahajuje také spolupráci s Nemocnicí Milosrdných sester svatého Karla Boromejského při koncertě na Žofíně.
Z festivalů nesmí být opomenuta účast na Mezinárodním hudebním festivalu Lípa Musica, kde orchestr vystoupí spolu s klavíristou Lukášem Vondráčkem, Mezinárodní hudební festival Pražské jaro či Národní festival Smetanova Litomyšl. Nadále pokračuje spolupráce s Gymnáziem a Hudební školou hl. m. Prahy.
Prodej abonentních cyklů a vstupenek na jednotlivé koncerty startuje 21. dubna 2023. Rezervace pro stávající předplatitele jsou platné do 30. června 2023. Vstupenky na veřejné generální zkoušky bude možné zakoupit od 22. května 2023. Kromě toho je opět možnost sestavit si vlastní abonentní cyklus v rámci sdružené vstupenky Moje řada, kde již při zakoupení vstupenek na tři libovolné koncerty vzniká sleva. Všechny vstupenky je samozřejmě možné zakoupit i online.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]