Před 100 lety se narodil mistr houslí Wolfgang Schneiderhan

Před sto lety, 28. května 1915, se narodil rakouský houslový virtuos Wolfgang Schneiderhan. Od třicátých let minulého působil jako koncertní mistr u Vídeňských filharmoniků i dalších významných orchestrů. Zemřel v květnu 2002.

Mimořádné hudební nadání se u Wolfganga Schneiderhana projevovalo již od raného dětství. Hru na housle studoval v rodné Vídni, ale krátce i v jihočeském Písku u světově proslulého hudebního pedagoga Otakara Ševčíka. První evropské koncertní turné absolvoval v pouhých jedenácti letech.V roce 1933 byl Schneiderhan jmenován koncertním mistrem Vídeňských symfoniků. O čtyři roky později přijal nabídku světově proslulých Vídeňských filharmoniků, v jejichž řadách působil až do počátku 50. let. Kromě toho vystupoval i s orchestrem Vídeňské opery a byl členem několika komorních těles. Rovněž vyučoval na hudebních školách ve Vídni, Salcburku a švýcarském Lucernu.

Schneiderhanův repertoár byl velmi široký. Sahal od klasiků jako Vivaldi či Bach až ke skladbám jeho současníků, například Franka Martina nebo Hanse Henze. Poměrně často nahrával, takže z jeho interpretačního umění se mohou těšit i současní posluchači.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky