Před 140 lety se narodil rumunský skladatel George Enescu

Před 140 lety se narodil George Enescu – rumunský skladatel, houslista, klavírista a dirigent, jedna z nejvýznamnějších osobností rumunské hudby. Velkou část života strávil v Paříži. Zanechal za sebou početný kompoziční odkaz i pověst geniálního hudebníka.

George Enescu (zdroj Revista Luceafarul / Creative Commons / Public Domain)
George Enescu (zdroj Revista Luceafarul / Creative Commons / Public Domain)

George Enescu se narodil 19. srpna 1881 v rumunské vsi Liveni a zemřel 4. května 1955 v Paříži. Byl zázračné dítě, od útlého věku se věnoval kompozici a již ve svých sedmi letech byl přijat na Vídeňskou konzervatoř. Jako desetiletý hrál pro císaře Františka Josefa na vídeňském dvoře. Po absolvování konzervatoře ve Vídni pokračoval ve studiích na pařížské konzervatoři, kde se stal žákem Julese Masseneta a Gabriela Faurého.

Ve svých šestnácti letech napsal orchestrální Poème roumain, který byl uveden prestižním Collonovým orchestrem. Po skončení studií působil jako houslista a dirigent, koncertoval napříč Evropou i Spojenými státy. Ve 30. letech žil střídavě v Paříži a v Bukurešti, po druhé světové válce a po vzniku Východního bloku se trvale usadil v Paříži.

Enescu byl jedním z nejváženějších hudebníků své doby. Osobnosti jako Pablo Casals nebo Vincent D’Indy oceňovaly jeho fenomenální hudební paměť, precizní interpretační techniku, muzikálnost i osobnostní kvality. Ocenění se mu dostávalo a dostává i v jeho vlasti, jejíž hudbu ve světě vehementně prosazoval.

Enescu za sebou zanechal rozsáhlý skladatelský odkaz sestávající primárně z komorní a orchestrální hudby. Už z jeho dětského věku pochází velké množství především komorních skladeb, v roce 1901 pak napsal své dosud nejčastěji uváděné dvě orchestrální Rumunské rapsodie. Rumunská lidová hudba mu byla inspiračním zdrojem i ve Třetí houslové sonátě, Op. 25 (1926) a dalších kompozicích.

V poslední době se divácké oblibě i kritickému obdivu těší jeho jediná opera Oedipe, Op. 23 (1910-1931), považovaná za jeho mistrovské dílo. Hudba George Enescu se vyznačuje rozšířenou chromatickou harmonií, impresionistickou orchestrální kresbou a výraznou melodikou. Stylově i kompozičním odkazem jej lze srovnat s druhým slavným hudebním emigrantem jeho doby Karolem Szymanowským.

Enescu byl rovněž významným pedagogem. Mezi jeho studenty se řadí i slavný americký houslista a dirigent Yehudi Menuhin.

Ke kontrole biografických informací v tomto článnku byly použity encyklopedické slovníky The New Grove Dictionary of Music and Musicians a Die Musik in Geschichte und Gegenwart.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments