Beethoven a čeští klasicistní skladatelé v jednom večeru orchestru Musica Florea

Orchestr Musica Florea spolu s hosty si pod uměleckým vedením dirigenta Marka Štryncla připravil pro letošní podzim nový program složený z hudby období klasicismu. Představeny budou skladby Ludwiga van Beethovena, Antonína Rejchy a Josefa Myslivečka v jedinečném, historicky poučeném nastudování, které zaručuje mimořádný posluchačský zážitek.
Musica Florea (zdroj M. Hančovský)
Musica Florea (zdroj M. Hančovský)

V centru nového programu stojí Septet Es dur rodáka z Bonnu Ludwiga van Beethovena. Jeho uvedení na dobové nástroje je skutečnou událostí, jak přibližuje Marek Štryncl: „Neexistuje mnoho nahrávek Beethovenových skladeb na nástroje, pro které autor své skladby skutečně napsal. Proto mě lákalo Septet Es dur uvést.“

Beethovenův septet doplní dvě díla českých klasicistních skladatelů. Antonín Rejcha i Josef Mysliveček byli velkými symfoniky, z jejich tvorby však byly tentokráte s ohledem na situaci, která preferuje spíše koncerty, jež je možné odehrát bez přestávky, vybrány skladby komornějšího charakteru. Zazní tedy úvod Rejchovy koncertní Fugy Le peuple saint a Myslivečkovo ojedinělé Trio G dur pro housle, violoncello a kontrabas.

Mysliveček i Rejcha byli ve své době na hudebním poli skutečnými osobnostmi. Josef Mysliveček dosáhl světového věhlasu především díky svému působení v Itálii, kde se mu začalo přezdívat Il divino boemo, božský Čech. Antonín Rejcha, sám žák Josepha Haydna, byl zase dlouholetým pedagogem Pařížské konzervatoře, kde jeho vedením prošla budoucí velká jména hudebního světa nastupujícího období romantismu jako Hector Berlioz, Ferenc Liszt či César Franck.

Rejcha se dokonce setkal i se samotným Beethovenem, když jako flétnista působil ve stejném orchestru v Bonnu jako mladý Ludwig, který hrál na violu. „Společně navštěvovali přednášky matematiky a filozofie a oba měli stejného učitele hudby, Ch. G. Neeleho, který je zasvěcoval do díla Johanna Sebastiana Bacha,“ připomíná historickou perličku Marek Štryncl.

Spolu s orchestrem vystoupí renomovaní sólisté Radek Baborák, který se ujme partu přirozeného lesního rohu a Ludmila Peterková, hráčka na klasicistní klarinet. Oba umělci již s Musicou Floreou v minulosti pracovali, Peterková obohatila orchestr například v několika nahrávkách symfonického cyklu Antonína Dvořáka.

Koncertní program Beethoven a čeští „symfonikové“ zazní poprvé 1. září 2021 v 19.00 hodin v Městském divadle v Jablonci nad Nisou. O den později, tedy 2. září, bude od 19:30 hodin uveden v Sále Martinů Hudební a taneční akademie múzických umění v Praze.

Čeští „symfonikové“ a Ludwig van Beethoven
Program:
Antonín Rejcha: Fuga Le peuple saint
Josef Mysliveček: Trio G dur
Ludwig van Beethoven: Septet Es dur, op. 20

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments