Před 40 lety zemřel klavírista a muzikolog Bohumír Štědroň

Klavírista, muzikolog, publicista a pedagog Bohumír Štědroň zemřel přesně před čtyřiceti lety.

Bohumír Štědroň (zdroj Filozofická fakulta Masarykovy univerzity)
Bohumír Štědroň (zdroj Filozofická fakulta Masarykovy univerzity)

Bohumír Štědroň se narodil 30. října 1905 ve Vyškově do hudební rodiny. Jeho otec František byl učitelem hudby, bratr Vladimír byl klavírista, varhaník, violista, dirigent, skladatel a pedagog. Měl ještě další tři bratry a jednu sestru, kteří se také věnovali hudbě.

Na vyškovském gymnáziu maturoval v roce 1924 a doplňující maturitu složil na brněnském učitelském ústavu v roce 1925. V letech 1924–1925 působil jako učitel hudby v Kuchařovicích u Znojma a 1925–1927 jako učitel zpěvu na vyškovském gymnáziu.

V letech 1925–1929 studoval dějepis, zeměpis a hudební vědu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, aprobaci získal v roce 1929. Souběžně studoval hudební vědu u muzikologa, pedagoga a dirigenta Vladimíra Helferta. V období 1925–1928 se věnoval studiu hudební teorie u skladatele Josefa Blatného a 1926–1928 hře na klavír u Viléma Kurze. V roce 1926 složil v Praze státní zkoušku ze sborového zpěvu a hry na klavír. Od roku 1930 vyučoval dějepis a zeměpis na brněnských středních školách.

V roce 1931 podnikl studijní cestu do Itálie. V letech 1932–1938 působil jako asistent Vladimíra Helferta. V roce 1945 byl na Masarykově univerzitě v Brně soukromým docentem hudební vědy, jako odborný asistent byl zařazen v roce 1950. Docentem byl jmenován v roce 1955 a profesorem v roce 1963. V letech 1946–1951 působil jako profesor hudební výchovy na pedagogické fakultě a 1956–1959 jako externí učitel dějin hudby na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Se všemi svými bratry hrál v otcově kapele. S bratry Janem a Milošem nahrávali barokní a klasicistní hudbu pro brněnský rozhlas. Jako klavírista spolupracoval s Moravským kvartetem a Moravským dechovým kvintetem, jako sbormistr s Akademií pěveckého sdružení a Pěveckým sborem Sokola Brno, jako dirigent s brněnským, pražským a varšavským rozhlasem.

Jako spisovatel se věnoval převážně hudebně-pedagogickým tématům a lexikografii (Český hudební slovník osob a institucí, Die Musik in Geschichte und Gegenwart, Leoš Janáček ve vzpomínkách a dopisech, Josef Bohuslav Foerster a Morava, Leoš Janáček: K jeho lidskému a uměleckému profilu, Leoš Janáček: Vzpomínky, dokumenty, korespondence a studie, Lidová píseň v díle Josefa Suka, Zdeněk Fibich a Morava).

19. května 1947 se oženil s Lydií Linhartovou. Jejich tři děti pokračují v rodinné tradici a věnují se hudbě. Bohumír je hudebník a autor divadelních her, Stanislava (nyní Střelcová) je muzikoložka, teatroložka, hudební redaktorka Českého rozhlasu, dramaturgyně a předsedkyně Správní rady Nadace Bohuslava Martinů. Dcera Lydie je matkou Štědroňova vnuka Jaroslava Kyzlinka, který působil jako šéfdirigent a hudební ředitel Opery v pražském Národním divadle. Synovec Miloš je skladatel, muzikolog a pedagog a synovec Jiří je zpěvák, textař a herec. Prasynovec Miloš Orson je skladatel, klavírista a pedagog.

Zemřel 24. listopadu 1982 v Brně ve věku 77 let. Pohřben je na brněnském Ústředním hřbitově.

Zdroj info: autorský článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments