Před 55 lety se na operní scéně poprvé představil Pavarotti

Luciano Pavarotti (foto archiv)
Luciano Pavarotti (foto archiv)

Cestu ke slávě otevřela Lucianu Pavarottimu před padesáti lety, 29. dubna 1961, účast v pěvecké soutěži pořádané v italském městě Reggio Emilia.

Luciano Pavarotti v Bohémě - Reggio Emilia 1961 (foto archiv)
Luciano Pavarotti v Bohémě – Reggio Emilia 1961 (foto archiv)

Na jevišti se tehdy pětadvacetiletý tenor představil jako Rudolf v Pucciniho Bohémě, přičemž tato role pro něj měla v počátcích kariéry velký význam.

Pavarotti se jí zhostil jak při debutu ve Vídeňské státní opeře v únoru 1963, tak i o pár měsíců později, když poprvé vystoupil v londýnské Covent Garden, kde v Bohémě zaskočil za Giuseppa Di Stefana.

Ten přitom patřil k Pavarottiho idolům, mladý zpěvák ale nezaváhal a diváci londýnského představení tehdy ocenili salvu vybroušených vysokých C frenetickým potleskem. „Král vysokého C“ byla ostatně asi nejznámější přezdívka Luciana Pavarottiho, vysloužil si ji od kritiky v roce 1973 jako Tonio v Donizettiho opeře Marie, dcera pluku v Metropolitní opeře v New Yorku.

S newyorským působením jsou spjaty počátky jeho slávy mimo tradiční operní publikum, v roce 1977 se totiž Pavarotti objevil v prvním živém televizním přenosu z Metropolitní opery. Svůj věhlas ale šířil i četnými turné, procestoval Japonsko, Čínu i někdejší Sovětský svaz, nezapomenutelným zůstal i jeho přednes Schubertovy písně Ave Maria na podzim 1979 v Chicagu na mši, kterou celebroval Jan Pavel II.

Luciano Pavarotti (foto Srdjan Ilic/AP)
Luciano Pavarotti (foto Srdjan Ilic/AP)

Pavarotti, který zemřel v září 2007 v nedožitých dvaasedmdesáti letech, spolupracoval i s velikány současného rocku a pop music a měl velkou zásluhu na přiblížení světa klasiky širokému publiku. Kritiku konzervativních posluchačů vážné hudby, kteří odsoudili jako příliš komerční i projekt „tří tenorů“ s Plácidem Domingem a Josém Carerrasem, odmítal s tím, že hudba je jen jedna.

The Three Tenors: Plácido Domingo, José Carreras, Luciano Pavarotti (zdroj cmuse.org)
The Three Tenors: Plácido Domingo, José Carreras, Luciano Pavarotti (zdroj cmuse.org)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat