Před 80 lety vznikl operní festival v Glyndebourne

Před osmdesáti lety, 28. května 1934, vznikl slavný operní festival v anglickém Glyndebourne, který patří mezi nejprestižnější hudební události. Festival na svém pozemku asi sto dvacet kilometrů jižně od Londýna nedaleko městečka Lewes založil průmyslník John Christie, vášnivý milovník opery a manžel zpěvačky Audrey Mildmay.Zprvu se měl na festivalu hrát jen Mozart, repertoárová šíře se ale dávno rozrostla – v posledních letech zde slavily úspěchy například opery Janáčka a Händela. Představní v Glyndebourne jsou proslulá dlouhými přestávkami, které publikum tráví piknikováním na trávnících v přilehlých zahradách. Od roku 1994 se opery hrají ve zcela nové divadelní budově pro více než tisícovku diváků. Festival nedostává žádné subvence, žije jen z toho, co vydělá. V minulých letech zde vystoupil například dirigent Jiří Bělohlávek, mezzosopranistka Magdalena Kožená, basbarytonista Adam Plachetka, operní pěvkyně a herečka Soňa Červená nebo dirigent Jakub Hrůša.

A právě tehdejší šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Hrůša byl v letech 2010 až 2011 hudebním ředitelem projektu Glyndebourne Tour. Ten byl zahájen v roce 1968 s cílem uvádět úspěšné festivalové inscenace před širším publikem, než jaké pojme omezená kapacita festivalového divadla.

Foto archiv

1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Milek

Jenom upřesním vaši informaci o umělcích,kteří vystoupili v Glyndebourn.V roce 2012 tam vystoupila také sólistka ND v Praze Michaela Kapustová v Dvořákově Rusalce.