Před 95 lety se narodil Isaac Stern

Témata:Isaac Stern

Americký houslista ukrajinského původu Isaac Stern, označovaný za největšího houslového virtuosa dvacátého století, se narodil před pětadevadesáti lety, 21. července 1920. Řadu let účinkoval s Newyorskou filharmonií, na vrcholu své kariéry hrával až dvě stě koncertů ročně a nahrál více než stovku gramofonových titulů. Do dějin umění se zapsal i tím, že v šedesátých letech pomohl zachránit před demolicí slavnou koncertní síň Carnegie Hall v New Yorku.

Stern se narodil do židovské rodiny na Ukrajině a do Spojených států se dostal jako dítě. Na housle hrál od osmi let a debutoval v šestnácti letech jako sólista sanfranciského symfonického orchestru. V Carnegie Hall poprvé hrál v roce 1943, o rok později již koncertoval s newyorskými filharmoniky. K jeho nejsugestivnějším vystoupením patřil koncert v Jeruzalémě v roce 1991, během války v Perském zálivu. Za kvílení sirén přednesl sólově Bacha, obecenstvo při tom mělo v obavě před útoky iráckých raket nasazené plynové masky.

Isaac Stern byl významnou osobností světového hudebního života, pro mnoho lidí byl podobně jako Leonard Bernstein hudebním symbolem Ameriky. Se Sternovým legendárním uměním se několikrát setkali také čeští posluchači, naposledy hrál v Praze v roce 1997. Zemřel 22. září 2001 v jednaosmdesáti letech.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky