Před českokrumlovskou točnu se vrátila Dvořákova Rusalka

Před otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku se popáté vrátila Dvořákova Rusalka, tentokrát v režii Jiřího Heřmana. Do hlavní role obsadil sólistku opery Národního divadla v Praze Alžbětu Poláčkovou, v sobotu ji bude v druhé premiéře alternovat Maria Kobielska. Zpěvem a vizáží zaujal slovenský basista a pěvec světového renomé Štefan Kocán v úloze vodníka a Jolana Fogašová v dvojroli cizí kněžny a ježibaby. Operní hvězdy doprovázel orchestr, sbor a balet Jihočeského divadla. Plenérovou verzi Rusalky Heřman upravil spolu s generálním ředitelem opery Jihočeského divadla Mariem de Rose, který večer řídil orchestr. Důležitou roli téměř po celou dobu inscenace hraje světelný design Daniela Tesaře. Kostýmy jsou z dílny Lenky Poláškové a na choreografii se podílel Jan Kodet. Děj kupředu hnal i kůň Bram, který v kočáru parkem vozil čarodějnici, milence, kněžnu i prince. Lyrická pohádka o třech dějstvích trvá před točnou bez přestávky zhruba dvě a půl hodiny.

Opera Jihočeského divadla uvedla Dvořákovu Rusalku do repertoáru na počest Roku české hudby. Jde o devadesátou inscenaci v tomto unikátním scénickém prostoru. Poprvé se před točnou objevila už při třetím ročníku tehdejšího Jihočeského divadelního festivalu v roce 1960, orchestr ještě seděl pod belarií a točna se nehýbala.

S otáčením se nová inscenace Rusalky vrátila do zámeckého parku už v roce 1963. Další její inscenace se tam objevila po čtvrt století, v polovině devadesátých let v režii Jany Kališové. V pořadí čtvrtá Rusalka byla v roce 2005 dílem režiséra Josefa Průdka. Ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov v ní vystoupila řada sólistů světových operních domů, včetně Evy Urbanové v titulní roli cizí kněžny.

Rusalka je na programu točny do 26. července. Jihočeské divadlo v zámecké zahradě každoročně odehraje průměrně osmdesát představení, jež navštíví kolem padesát pět tisíc diváků. Točna v nynější podobě by podle slibu Česka z roku 2007 měla ze zahrady, jež je spolu se zámkem a historickým centrem na seznamu světového dědictví UNESCO, zmizet do roku 2015. Podle rozhodnutí komise ministerstva kultury má vzniknout nová, demontovatelná točna. Investor se na ni bude snažit získat dotaci Evropské unie.

Foto Michal Siroň

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]