Představení Dočasné univerzity v prostorách Studia Alta

It's All About Education vytvoří v prostorách Studia Alta od 25. do 27. června Dočasnou univerzitu. Nejedná se o řízenou vzdělávací akci, ale o možnost sdílet s umělci, umělkyněmi, kolektivy a lidmi z různých typů praxe své vědomosti a dovednosti z mimo-uměleckých oblastí. K interdisciplinárnímu setkání bude docházet v průběhu tří dnů v celém západním křídle Invalidovny. Podrobnější program je uveden na webových stránkách Studia Alta.

Studio ALTA - logo
Studio ALTA – logo

Workshopy, setkání, praxe i dílny. Různorodé aktivity rozprostřené v čase i prostoru. Kurátor výstavy, Petr Dlouhý k tomuto uvádí: „ Dočasnou univerzitu si společně s kolegyní Magdalenou Jadwigou Härtelovou, umělkyněmi a umělci vysníváme jako radikální prostor, tedy prostor s potenciálem pro změnu. Využíváme naše zkušenosti z galerií a jevišť pro transformaci našich představ o učebnách a auditoriích. Přejeme si vytvořit místo, ve kterém můžeme spoluvytvářet vlastní osnovy, kánon, systém vystavěný na principech sdílení – místo poučování a dogmatizace faktů“.

Jednu z mnoha příležitostí, jak uvažovat nad svým vzděláním a schopnostmi nabízí například také setkání s ředitelkou Studia Alta, Lucií Kašiarovou, která k události uvádí: „V průběhu svého působení ve vedení kulturního centra Studio ALTA jsem potkala řadu kreativních lidí, umělců v různých životních fázích. S tím je spjata i řada jejich úspěchů, překonaných výzev a oslavných momentů, ale i zklamání, frustrací, vyhoření, sebezničujících pocitů. It’s All About Education je pro mně možností jak se s vámi potkat mimo vaše pracovní povinnosti, momentu nadšení z připravovaného projektu, či vzduchoprázdna po jeho odevzdání. Nabízím vám setkání v neutrálním prostředí, kde od vás nikdo neočekává kreativitu, nápad, výsledek. Možnost dát si čas položit si otázku, „co to vlastně umím?“ a nenechat se znervóznit jestli zrovna nejste schopni jasně zformulovat odpověď. Nejde o to se poznat, ale dát si šanci se poznávat.“

It’s All About Education zastřešuje společenství lidí s rovnocenným přístupem k informacím. Každý účastník si sám vybírá oblast zájmu, které se chce věnovat, účastníci i aktéři se nechávají vzájemně inspirovat a každý zvlášť se stává dramaturgem svého programu. Předem vymezený čas může podporovat intenzivnější potřebu dialogu mezi jednotlivými účastníky, vzájemnou výměnu a sdílení rozdílných zkušeností. A právě práce s potenciálem diverzity je také jedním z důležitých témat, která existence Dočasné univerzity nastoluje.

Jaké vědomosti potřebujeme, abychom spoluvytvářely budoucnost, která je anti-rasistická, feministická, neheteronormativní, nevykořisťuje naše životní prostředí ani lidskou práci, a nediskriminuje na základě fyzických schopností, věku či finanční situace? Jaké zvláštní znalosti chceme pro tuto budoucnost rozšířit? Na jaké budoucí po-volání se připravujeme?“ Zamýšlí se dále kurátorka Magdalena Jadwiga Härtelová. Prostor k odpovědi dostávají všichni aktéři i účastníci. Bez rozdílu.

Kompletní program k nahlédnutí zde.

Invalidovna, sídlo Studia ALTA (foto Nultý bod)

It’s All About Education
Kurátoři: Magdalena Jadwiga Härtelová, Petr Dlouhý
Prostorový design: Ester Grohová
Produkce: Anežka Medová
Grafika: Darja Lukjanenko

Zúčastnění umělci a umělkyně:
Anna Chrtková
Anna Línová
Barbara Zedková
Darja Lukjanenko
Diane Barbe
Erik Bordeleau
Husam Abed
Ladislav Svoboda
Lucia Kašiarová
Ludmila Vacková
Marika Volfová
Markéta Stránská
Matyáš Grimmich
Mitzi Group & Bellies
Nicole Nigro
Peter Šavel
Sergio Patricio
Tamara Moyzes
Zdenka Brungot Svíteková
Zeina Kanawati
Zuzana Žabková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments