Vladislav Souček: České sbory potřebují větší materiální podporu

  1. 1
  2. 2
Před šedesáti lety založil dětský pěvecký sbor, sobě a dětem pro radost – a proto ho tak i pojmenovali – Radost. Emeritního sbormistra Vladislava Součka čeká v příštím roce půlkulaté životní jubileum. Jemu i jeho manželce Zdence Součkové, sbormistryni chlapeckého sboru Pueri gaudentes, byla loni Ministerstvem kultury udělena cena za dětské umělecké aktivity, a to za celoživotní organizační, metodickou a pedagogickou činnost v oblasti prezentace a popularizace dětského sborového zpěvu. Tuto cenu si měli převzít na celostátní přehlídce dětských pěveckých sborů v Uničově, ovšem jako mnoho jiných akcí musela být v roce 2020 přehlídka kvůli pandemii zrušena. Proto si manželé Součkovi přijdou cenu převzít dodatečně až 24. června letošního roku, a to přímo do Nostického paláce.

Vladislav Souček (foto se svolením Vladislava Součka)
Vladislav Souček (foto se svolením Vladislava Součka)

Pěvecký sbor Radost Praha jste založil před 60 lety. Mohl byste vybrat symbolicky za každé desetiletí jednu skladbu pro dětský sbor, ty, které jsou vašemu srdci nejbližší?
To je hrozně těžká a nevděčná otázka! Za ta léta jsem se sborem nastudoval a provedl více než tisíc skladeb! Nikdy (ani za totality!) jsem nebyl přinucen přizpůsobovat repertoár politické objednávce, takže naprostou většinu skladeb jsem vybíral tak, aby byla sboru i mně blízká! Takže vypíchnout z tohoto množství pouhých několik „oblíbených“ skladeb by bylo obrovským nevděkem vůči ostatním!

Mnoho hudebních skladatelů píše skladby s myšlenkou na určitý pěvecký sbor. Má i Radost Praha nějaké své „dvorní skladatele“?
Ano, má, především je to Emil Hradecký, který pro všechna oddělení Radosti zkomponoval (a většinu jich přímo věnoval) řadu skladeb a úprav. Ale úzce se sborem spolupracoval také Miroslav Raichl, Věroslav Neumann a další.

Budete v brzké době uvádět premiéru nějaké skladby?
Doba covidová přerušila veškeré naše plánování, museli jsme odložit jak většinu nových skladeb, tak i pomyšlení na případnou premiéru. Z významnějších děl jsme naposledy uvedli skladbu Elišky Cílkové Velké putování na text Christel Palme, bylo to v roce 2016 v rámci projektu Smíření usilujícího o nápravu válečných křivd.

Jste otevřen novinkám z oblasti novodobé klasické hudby, nebo už máte raději ty staré osvědčené skladby?
Dávám rozhodně přednost „starým osvědčeným“ skladbám! Nijak nevyznávám některé nové kompoziční směry odchylující se často od prosté melodické linky a harmonizace k nejrůznějším intonačním i rytmickým efektům a vyumělkovanostem, které sice mohou prezentovat výbornou technickou dokonalost interpretů, ale širokou posluchačskou odezvu příliš nezískávají. Vím dobře, že velká řada „obyčejných“ (to znamená hudebně „neodborných“) posluchačů si raději poslechne pěknou melodii v pěkné harmonii, než „kompozičně hodnotnou“ novinku, u níž pomalu nepozná, kde je začátek, a kde konec. A právě pro ty „obyčejné“ rodiče a prarodiče přece běžný dětský sbor zpívá! Proto jsem také Radost zakládal!

Vy sám jste upravoval nějaké skladby pro dětský sbor – je některá natolik zdařilá, že byste chtěl na ni upozornit?
Upravil jsem řadu lidových písní, ale také jsem si „dovolil“ pro dětský sbor přizpůsobit řadu klasických skladeb a mší, určených původně sborům smíšeným, například Bartholdyho nebo Haydnovo Laudate pueri, Delibovu Missa brevis, Händelovo Halleluja, Miškinisovo Ave Regina a další. Dělal jsem to proto, abych dětem přiblížil i hodnotnou klasickou hudbu, kterou mohou v profesionálním provedení slyšet třeba jenom v rozhlase, nebo na koncertech. Proč by si i děti nemohly zazpívat Halleluja? Řadu z těch mých úprav si Radost bez problémů zazpívala i na koncertě společně s některým smíšeným sborem! Ze svých úprav lidových písní si cením například moravské Dyž sem šel z Hradišťa.

Jak je v dnešní době velký dětský sbor Radost Praha? Jaké je věkové složení členů? Mohl byste nám toto „své dítě“ ve stručnosti představit?
Radost je sice „moje dítě“, ale ze zdravotních důvodů jsem musel bohužel už před řadou let přímou sbormistrovskou práci předat do povolaných rukou svému nástupci PhDr. Janu Pirnerovi, který (jakožto odchovanec chlapeckého sboru Pueri gaudentes, který založila a vede moje manželka Zdena Součková) velmi kvalifikovaně a úspěšně pokračuje ve vedení Radosti.

Za mne zpívaly v Radosti děti od předškolního věku 5 let (Ťuťínci), přes 1.–3. třídu (Koťata), dále děti od 4. do 5. třídy (Písnička) až po hlavní (koncertní) sbor. Tam zpívaly děti cca od deseti do šestnácti let, výjimečně i trochu starší. Kromě toho jsem vedl i komorní sbory (Cesmína, později Puellae) pro starší zpěvačky, které už nemohly zpívat v hlavním sboru. Pro zajímavost – až do doby, kdy manželka založila sbor ryze chlapecký, zpívalo v Radosti i malé procento chlapců (cca kolem 10 %).

Poslední rok a půl je doba pro pěvecké sbory mimořádně těžká – co významného vás čeká letos na domácí scéně?
Uplynulý rok a čtvrt zanechal (a ještě zanechá) na české sborové scéně mnoho šrámů, řada sborů již svoji činnost neobnoví, někteří sbormistři dlouhé pauzy „využili“ k odchodu do předčasného důchodu. My jsme se snažili udržet všechna oddělení našich sborů v co nejlepším stavu, i když je pravda, že bez smysluplných cílů pro děti to bylo mimořádně obtížně. Přeložili jsme či zrušili několik desítek vystoupení i nahrávání a už se těšíme na nové příležitosti, které se snad ve druhé polovině tohoto roku rozběhnou.

Vladislav Souček (foto se svolením Vladislava Součka)
Vladislav Souček (foto se svolením Vladislava Součka)

Z nejvýznamnějších vystoupení, která na podzim chystáme, bych rád zmínil výroční koncert k 60. výročí sboru, s jehož větší propagací a upřesněním však začneme až v letních měsících, termíny máme rezervovány na druhou polovinu listopadu. V polovině prosince nás čekají dva koncerty s Vánoční kantátou Arthura Honeggera společně s Pueri gaudentes, Kühnovým smíšeným sborem a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK pod vedením Tomáše Braunera. Dokončeno bude také vydání zpěvníku a CD dětských písní pedagožky Věry Stoupové pro nakladatelství G+W Cheb.

Chystáte se snad i někam do zahraničí na soutěž nebo na turné?
Zájezdy na zahraniční vystoupení a soutěže jsou pro děti velkou motivací. Covid nám zde bohužel zkřížil plány hned několikrát, naposledy vyrazila Radost Praha na soutěž Varsovia Cantat v listopadu 2019, příští rok na jaře se chystáme na Slovakia Cantat do Bratislavy, ale možná se naskytne ještě další možnost, to je teď právě v jednání. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments