Přelouč patřila na začátku července žesťům

Přelouč patřila začátkem července lesním rohům, trubkám, trombónům, tubám a baskřídlovkám. Studenti a studentky základních uměleckých škol a konzervatoří z České republiky se sjeli do ZUŠ Přelouč, aby zde pod vedením předních instrumentalistů, mimo jiné členů České filharmonie či Pražské komorní filharmonie, získávali nové zkušenosti v hře na své nástroje.
Účastníci Žesťových kurzů Přelouč 2023 (zdroj Žesťové kurzy Přelouč)
Účastníci Žesťových kurzů Přelouč 2023 (zdroj Žesťové kurzy Přelouč)

Na zdejší Žesťové kurzy, které se konají za finanční podpory Pardubického kraje, přijelo na pět desítek mladých hráčů a hráček v poměrně širokém věkovém rozpětí – nejmladšímu účastníkovi bylo 8, nejstaršímu 20 let. Největší zastoupení měly trubky – kurzů se zúčastnila rovná dvacítka studentů, druhým nejsilnějším oborem se 17 účastníky byla hra na lesní roh a počet završilo 9 trombonů, dva baskřídlovkáři a tři mladí tubisté. Od 1. do 5. července 2023 se v příjemných prostorách školy věnovali mladí „žesťaři“ jak sólové, tak komorní hře, kterou nastudovali pod vedením svých lektorů.

S účastníky kurzů pracovali sólotrumpetista Pražské komorní filharmonie Svatopluk Zaal, trumpetista a člen žesťového kvinteta Brass Five Jan Pohořalý, hornisté – děkan hudební fakulty JAMU prof. Jindřich Petráš a člen České filharmonie Jindřich Kolář, sólotrombonista České filharmonie Lukáš Moťka a pedagog konzervatoře v Pardubicích Alois Mech školili jak hráče na trombon, tak na baskřídlovku. Tubistům se věnoval člen orchestru Státní opery Praha Jakub Chmelař. Od prvního dne se účastníci kurzů věnovali rovněž komorní hře ve větších i menších souborech, kterou vedl nejen Michal Chmelař, ale také jednotliví lektoři.

Účastníci Žesťových kurzů Přelouč 2023 (zdroj Žesťové kurzy Přelouč)
Účastníci Žesťových kurzů Přelouč 2023 (zdroj Žesťové kurzy Přelouč)

Jak účastníky kurzů, tak další početné publikum naladil na „žesťovou strunu“ zahajovací koncert v sále ZUŠ 2. července, na němž vystoupilo Žesťové kvinteto pardubických filharmoniků. Jeho členové Michal Chmelař a Martin Maroul (trubky), Marie Kosová (lesní roh), Martin Chmelař (trombon) a Jakub Chmelař (tuba) potěšili přítomné výběrem zdařilých úprav známých skladeb od baroka až po současnost. A tak v ryze žesťovém hávu zazněly v plné přesvědčivosti mimo jiné melodie J. S. Bacha, G. F. Händela, W. A. Mozarta, ale také Jiřího Pohnána a na závěr zabrousilo kvinteto do jiných hudebních vod muzikálovými hity Freda Fishera (Chicago) a L. Bernsteina (West Side Story). Již na tomto prvním koncertě vystoupil v rámci programu i komorní soubor účastníků kurzů složený ze studentů několika základních uměleckých škol – tvořili jej Veronika Svobodová (ZUŠ Chlumec nad Cidlinou), Antonín Houdek (ZUŠ Střezina Hradec Králové) – trubky, Marie Mechová (Konzervatoř Pardubice) – lesní roh, Jan Krtička (Konzervatoř Pardubice) – trombon, doplnil je pedagog přeloučské ZUŠ tubista Šimon Janák. S živou bezprostředností a v příkladné souhře přednesli Tři renesanční tance T. Susata a Eleanor Rigby skupiny Beatles.

Účastníci Žesťových kurzů Přelouč 2023 (zdroj Žesťové kurzy Přelouč)
Účastníci Žesťových kurzů Přelouč 2023 (zdroj Žesťové kurzy Přelouč)

Žánrové rozpětí přednesených skladeb, které charakterizovalo úvodní koncert, bylo čitelné i na dvou závěrečných koncertech účastníků 5. července, jimž sice dominovala klasika, ale zazněly i melodie z jiných žánrů. Na nich přednesli všichni účastníci sólové skladby, které v Přelouči zdokonalovali, zajímavé byly koncerty rovněž provedením řady komorních skladeb, které účastníci nově nastudovali během čtyř dnů. Zazněly v podání souboru lesních rohů mladších účastníků, dua lesních rohů starších žáků, trombonového kvarteta starších a trombonového kvarteta mladších účastníků, tubového kvarteta a trumpetového souboru, který tvořili všichni účastníci. Oba koncerty uzavřelo inspirativní vystoupení souboru hornistek Kamily Kolářové (Konzervatoř Praha), Klaudie Škarkové (Konzervatoř Pardubice) a Barbory Šulcové (Konzervatoř Brno), tubisty Bruno Kubcem (Konzervatoř Plzeň) a Jindřicha Koláře jako vedoucího souboru, kteří působivě provedli Koncertantní suitu pro sólovou tubu a kvarteto lesních rohů Ch. Danielssona.

Účastníci Žesťových kurzů Přelouč 2023 (zdroj Žesťové kurzy Přelouč)
Účastníci Žesťových kurzů Přelouč 2023 (zdroj Žesťové kurzy Přelouč)

Během výuky i na koncertech citlivě doprovázeli na klavír studenty mladí korepetitoři Lucie Kubátová (mimo jiné korepetitorka baletu NDB), Kamila Kolářová (Konzervatoř Praha), která vystoupila rovněž jako hornistka, a Ondřej Hromádko (ZUŠ Přelouč).

Setkání s žesti bylo inspirativní z hudebního hlediska, milé přátelskou atmosférou a atraktivní spojením různých typů žesťových nástrojů v komorních souborech. Díky bezprostřednosti, zaujetí a skutečné radosti z hudby inspirovala akce v Přelouči účinkující i posluchače doslova sama od sebe. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments