Prestižní Bessie Awards mají dva česko-slovenské adepty

Dvě nominace na prestižní cenu v oblasti současného tance Bessie Award mají dva reprezentanti česko-slovenské taneční scény, tvůrci představení Bastard, inspirovaného slavnou novelou Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče (The Painted Bird). Jména čtyřiceti nominovaných umělců a děl byla v uplynulém týdnu zveřejněna v New Yorku, výsledky letošního ročníku Bessie Award budou vyhlášeny 7. října. Slovenský tanečník Jaro Viňarský, který dlouho působil v Čechách, má nominaci v kategorii Vynikající tanečník. Na Vynikající dílo je nominován autor téže inscenace, newyorský choreograf slovenského původu Pavel Zuštiak.Již nominace na Bessie Award, o níž New York Times píší jako o tanečních Oscarech, je velkým uznáním. Cenu v minulosti dostali mnozí významní umělci, choreografové a tanečníci, třeba William Forsythe, Trisha Brown, Louise Lecavalier, Meredith Monk, Merce Cunningham, Wim Vandekeybus, Diamanda Galas, Marie Chouinard, Ohad Naharin či Pina Bausch.

Inscenace Bastard je prvním dílem trilogie Nabarvené ptáče. Zuštiak se v něm zabývá tématem vykořenění, proměny a jinakosti. Projekt vznikal v koprodukci amerického souboru Palissimo a kulturních organizací Stanica Žilina-Záriečie ze Slovenska, Institut Jerzyho Grotowského z Polska a La Mama Etc. z USA , kde dílo vznikalo na rezidenčních stážích. Nominaci má za uvedení na newyorském festivalu La MaMa Moves!

Loni v únoru byl Bastard uveden také v pražském Divadle Archa. Stejně jako při představeních na Slovensku a v USA mu předcházela taneční dílna určená dobrovolníkům z řad profesionálů i amatérů, kteří se poté do představení aktivně zapojili.

Zuštiak si z kontroverzní novely Kosińského, která nebývale drsným způsobem líčí válečné útrapy židovského chlapce, vzal zejména moment, kdy hrdina potká muže, který ve zlosti pomaluje ptáče barvou a vrátí je zpět do hnízda. Pomalované ptáče je považováno za vetřelce a uklováno ostatními k smrti.Bastard vypovídá o pocitech člověka, kterého svět považuje za vetřelce. Je sám, přichází z jiné kultury a v novém prostředí si vytváří vlastní malý svět. Autor se zabývá tím, co pro člověka znamená být v exilu, jak ho exil změní, co to vůbec exil je a kdy končí.Pavel Zuštiak je choreograf, režisér, tanečník a zvukový designér žijící v New Yorku. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Košicích, taneční tvorbu a produkci v Kanadě a v Amsterdamu. V New Yorku založil v roce 2003 taneční divadlo Palissimo, kde působí jako umělecký ředitel, režisér a choreograf. Tanečník a choreograf Jaro Viňarský působil v Praze a v Bruselu, kde spolupracoval s choreografkou Karine Ponties, a dnes žije a tvoří na Slovensku. V Česku v roce 2006 získal Cenu Sazky za objev v tanci.

Foto Noro Knap. archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat