Při vánočním projevu královny na sebe strhl veškerou pozornost její klavír

Během tradičního projevu anglické královny Alžběty II. na Štědrý den 2018 měli diváci potíž soustředit se na to, co královna říká. Veškerou pozornost na sebe totiž strhnulo bohatě zlacené křídlo na pozadí záběru.
Témata:SEZ
Vánoční projev královny Alžběty II. (zdroj FB)

Není divu, že tento podivuhodný nástroj získal takový zájem. Jedná se o vyřezávaný, zlacený, malovaný klavír francouzského výrobce klavírů Erarda z roku 1856. Na Erardovy nástroje hráli Chopin, Liszt, Mendelssohn či Wagner, a tento honosný klavír, vyrobený pro Buckinghamský palác, obdržela darem královna Viktorie 30. dubna 1856.

Victorie a Albert milovali hudbu. Jedním z nejoblíbenějších skladatelů královny byl například Mendelssohn. Královský pár si dal záležet na tom, aby byl každý privátní pokoj královských rezidencí vybaven kvalitním klavírem. Hráli sami s oblibou čtyřruční úpravy symfonií a operních předeher.

Tento klavír ale není zrovna standardní model. Je zlacený plátkovým zlatem a vymalován prestižním pařížským miniaturistou Françoisem Théodorem Rochardem. Obrázky zobrazují andílky, ale i opice hrající na hudební nástroje.

Erardův klavír v Buckinghamském paláci v Londýně z roku 1856 (zdroj Vimeo)

Řada lidí se ptala, jakou má královnin klavír hodnotu. To je otázka, kterou nelze zcela jednoduše zodpovědět. Erardovy historické klavíry lze zakoupit na aukcích okolo 175.000 dolarů či 138.000 liber, nejedná se však o zdobený, zlacený a malovaný model.

Jisté je, že již v době královny Viktorie byl tento klavír určen k reprezentaci v prostorách Buckinghamského paláce, a jak se zdá, ještě dnes se mu získání pozornosti znamenitě daří.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky