Příbramský festival přinese východní pohled na Dvořákovo dílo

Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami letos přinese východní pohled na dílo světoznámého skladatele. Během devíti koncertů se představí mimo jiné umělci z Indie a Číny. Přehlídka, která se koná od 29. dubna do 4. června, bude také dějištěm světové premiéry skladby britského hudebníka indického původu Jonathana Mayera Hiawatha’s Song. Dílo inspirované básní Henryho Wadswortha Longfellowa o indiánu Hiawathovi i Novosvětskou symfonií vzniká speciálně pro příbramský festival.Přehlídku zahájí jeden z nejuznávanějších českých pěvců současnosti Adam Plachetka, který na sebe v poslední době upozornil zejména debutem na scéně Metropolitní opery v New Yorku. Hostem jeho recitálu bude čínská sopranistka Sien-jü Jüe-ke, která je laureátkou několika mezinárodních soutěží a nositelkou řady čínských ocenění v oblasti kultury. V dalším programu se představí houslistka Julie Svěcená, Duo Teres, Kühnův dětský sbor, Mucha Quartet nebo čínský violista Min-lang Jü. Závěr festivalu bude patřit Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín v pořadu Antonín Dvořák očima Indie pod taktovkou indického dirigenta Debašiše Čaudhrího. Na koncertě zazní mimo jiné premiéra Mayerovy skladby Hiawatha’s Song.

Kromě standardního repertoáru představí umělci originální úpravy některých Dvořákových skladeb, například pro kytaru a housle či pro dvě harfy. Součástí festivalu budou také projekty věnované mladému divákovi – operní představení pro školy Žvanivý slimejš v podání souboru Divadla J. K. Tyla Plzeň a dále open air program, jehož součástí bude vystoupení orchestru studentů příbramského gymnázia Gymband a premiéra pohádky pro děti Čert a Káča aneb Jak šly noty do pekla.

Hudební festival Antonína Dvořáka vznikl v roce 1969. Jeho cílem je připomínat dílo významného skladatele a přiblížit nejen příbramskému publiku v reprezentativní nabídce další tituly české a světové hudební tvorby. Koncerty se konají v Divadle Antonína Dvořáka, v kostele svatého Jakuba Staršího, Galerii Františka Drtikola, březnickém zámku či Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké. Počítá se i s programem v příbramské Hořejší Oboře.

Foto Hudební festival Antonína Dvořáka