Přímé přenosy z Metropolitní opery se vrátí do českých kin

Satelitní přímé přenosy z Metropolitní opery (MET) v New Yorku se vracejí do českých kin. Od letošního října do května příštího roku je naplánováno deset představení. Diváci se mohou těšit na klasické kusy, modernu i několik premiér v pražských kinech Aero, Světozor a Bio Oko, v hradeckém Bio Central a v brněnské Scale. Novináře o tom za distribuční společnost Aerofilms informovala Sabina Coufalová.
G. Donizetti: Lucia di Lammermoor - Natalie Dessay - Metropolitan Opera New York (foto Ken Howard)
G. Donizetti: Lucia di Lammermoor – Natalie Dessay – Metropolitan Opera New York (foto Ken Howard)

Metropolitní opera zahájila projekt s názvem The Met: Live in HD v roce 2006. Přenosy do Česka se uskutečňují od prosince 2007. “Sezona začne 9. října ruskou operní klasikou Boris Godunov z pera Modesta Petroviče Musorgského. V hlavní roli cara trýzněného touhou po moci se představí jeden z mistrů této role, basista René Pape. Opera bude uvedena ve své původní podobě z roku 1869 ve výstižné režii Stephena Wadswortha a pod dirigentskou taktovkou Sebastiana Weigleho,” uvedla Sabina Coufalová.

O dva týdny později 23. října poprvé v Met uvedou operu Fire Shut Up In My Bones, kterou napsal Terence Blanchard, skladatel, jazzový muzikant a nositel ceny Grammy. Další kinopřenosy pokračují 4. prosince operou Eurydika mladého amerického autora Matthewa Aucoina v režii Mary Zimmermano a pod dirigentským vedením Yannicka Nézeta-Séguina. Starořeckou báji přenesla libretistka Sarah Ruhlová do 21. století. Na Nový rok 1. ledna 2022 bude na programu zkrácená verze Popelky Julese Masseneta v anglické jazykové verzi. V pohádkové verzi známého příběhu se v hlavní roli představí mezzosopranistka Isabel Leonard. Na konci ledna se v nové produkci vrátí klasika Rigoletto Giuseppa Verdiho. Režisér Bartlett Sher, držitel ceny Tony, děj přesunul do 20. století. V hlavní roli zazpívá barytonista Quinn Kelsey, který se titulní postavy ujal na prknech MET poprvé.

Straussova Ariadna na Naxu se v obnoveném nastudování vrátí do MET 12. března. Premiéra původní pětiaktové francouzské verze Verdiho Dona Carlose je na programu 26. března, přímý přenos Pucciniho Turandot s Annou Netrebkovou v produkci režiséra Franca Zefirelliho kina nabídnou 7. května 2022. Druhým kinopřenosem toho měsíce bude 21. května Donizettiho Lucie z Lammermooru. Tečku za sezonou operních kinopřenosů udělá 4. června Hamlet australského skladatele Bretta Deana. “Shakespeare je hozenou rukavicí mnoha skladatelům, kteří by ji neměli vždycky zvedat, ale Deanův Hamlet to zvládl s grácií,” napsal po premiéře britský deník Guardian.

Metropolitní opera na plátna kin přenesla přes 100 představení, v nichž se představily největší operní hvězdy. Každou sezonu je v ČR navštívilo mezi 30.000 a 40.000 diváků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments