Připomínka holokaustu v Ponci

Dnešní Památný den romského holokaustu připomene v divadle Ponec uvedení inscenace Lety-1942. Představení, které tvůrci označují za hudební modlitbu, vzniklo na základě vzpomínek přeživších vězňů romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Den romského holokaustu připomíná noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy byly v největším nacistickém táboře v Osvětimi zplynovány tři tisíce Romů a Sintů.Představení Lety-1942 připravilo Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci s německým scénografem Mathiasem Straubem. Hudbu modlitby složil romský skladatel a hudebník Jiří Korman a scénář napsala slovenská režisérka Dana Račková, oba se ujali i režie. Po představení následuje diskuze s diváky, tvůrci a divadelními či romskými odborníky. V hlavní roli se opět představí česká herečka Barbora Kubátová.

“Když umírá Rom, celá rodina strojí několikadenní smuteční akt, při němž v posteli ležícího zesnulého chodí navštěvovat celá rodina. Hudba a zpěv, to je to, co zemřelého provází na poslední cestě. Romský pohřeb se neobejde bez muziky,” říká Korman. Lety-1942 jsou podle něj o vyprovázení obětí letského tábora v duchu romských tradic.

V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením, ve kterém byli shromažďováni Romové. V nelidských podmínkách zde čekalo na smrt 326 mužů, žen a dětí. Dalších 540 vězňů bylo posláno do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka, který se stal největším koncentračním táborem pro evropské Romy. Většina z nich zahynula v plynových komorách.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]