Přípravy Festivalu F. L. Věka vrcholí

Přípravy festivalu F. L. Věka 2022 jsou v plném proudu. Zveřejnění programu vyvolalo značný ohlas a zájem posluchačů, a tak byl zahájen předprodej vstupenek na všechny koncerty.

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka: Josef Špaček (foto Honza Ježdík)
Mezinárodní hudební festival F. L. Věka: Josef Špaček (foto Honza Ježdík)

Program Festivalu F. L. Věka 2022 tvoří deset koncertů. Prolog se uskuteční již 6. srpna v rámci 31. ročníku Svátků skla – Tavení skla dřevem. Na varhanní pozitiv v kostele sv. Máři Magdalény v Deštném v Orlických horách zahraje Petr Čech, spolu s ním vystoupí sopranistka Marie Fajtová a trumpetista Marek Zvolánek, člen Ten of The Best. Hlavní část programu pak proběhne v měsících září a říjen.

Motto festivalu „Znamenitá dramaturgie – špičkoví sólisté – mimořádné zážitky“ naplňuje 12. ročník vrchovatě, o čemž svědčí například koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou a vynikajícím houslistou Josefem Špačkem ve výrobních prostorách společnosti Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce, disponujících velice kvalitní akustikou. Nevšední zážitek z hudby Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena jistě umocní kolekce fotografií nazvaná Kupkův kraj, již při této příležitosti vystaví dvorní festivalový fotograf Honza Ježdík.

Premiérově na festivalu vystoupí Duo Siempre Nuevo, tedy kytaristé Patrick Vacík a Matěj Freml, dále Collegium Stivinum v čele s kontrabasistou a dirigentem Indi Stivínem nebo virtuózní cimbálový orchestr Marka Baloga, který 23. října zakončí letošní ročník ve Společenském domě v Solnici. Tento soubor spolu s italským klarinetistou Claudiem Mansuttim, jenž rozezní lovecký sál zámku v Kvasinách s Kvartetem Apollon, dodá hudební přehlídce mezinárodní punc.

Řadu koncertů vítězů hudebních soutěží rozšíří tentokrát sopranistka Eliška Tomeňuková, která se představí tzv. domácímu publiku v klášterním kostele Narození Páně v Opočně. Na skvěle restaurované varhany ji doprovodí Irena Chřibková. Posluchači se dále mohou těšit na Vivaldiho Čtvero ročních období v podání Ivy Kramperové a souboru Barocco sempre giovane s mluveným slovem hraběte Františka Kinského, na klavírní koncert Frederyka Chopina v provedení Jana Simona a Heroldova kvarteta nebo argentinské tango Astora Piazolly v podání akordeonisty Ladislava Horáka a houslisty Jaroslava Svěceného.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments