Přípravy na jesenické Klášterní hudební slavnosti pokračují opatrně, ale s odhodláním

Přípravy jubilejního 15. ročníku Klášterních hudebních slavností jsou v plném proudu. Počítají však i s omezeními, včetně navracení plného vstupného v případě rušení koncertů. Prodej vstupenek bude zahájen 1. dubna 2021.
Jana Boušková na Klášterních hudebních slavnostech 2020 (foto Klášterní hudební slavnosti, klasternihudebnislavnosti.cz)

Program festivalu v tuto chvíli počítá s uvedením 15 koncertů v období od 27. června do 13. září. „Zda se nám podaří všechny uskutečnit je ve hvězdách, ale my stále věříme. Jsme připraveni pružně reagovat na v danou chvíli platná opatření. V případě potřeby budeme pro akce hledat vhodnější termíny, a pokud bude nutné některé zrušit, vrátíme vstupné v plné výši,“ popisuje letošní strategii ředitel festivalu Roman Janků. Část vstupenek hodlá festival darovat zdravotníkům v regionu jako poděkování.

Novinkou 15. ročníku je jmenování rezidenčního souboru festivalu, jímž se stane Musica Florea. Na zahajovacím koncertu uvede festivalovou premiéru děl Antonína Reichenauera a jeho současníků. Závěrečný koncert pak věnuje konfrontaci Oratoria Václava Horálka s Requiem W. A. Mozarta.

Pozvání vystoupit na pozoruhodných místech Jeseníků přijaly i letos velké hudební osobnosti. Patronka festivalu harfenistka Jana Boušková zahraje spolu s koncertním mistrem České filharmonie Josefem Špačkem v dřevěném kostelíku v Maršíkově. Vůbec poprvé festival zavítá do klášterního kostela v Bílé Vodě a hned se světovým hornistou Radkem Baborákem. Hudební lahůdkou se má stát uvedení barokní opery Endymio v lázních Jeseník včetně originálních kostýmů a kulis. Varhany v klášteře Na Hedeči rozezní Waclav Golonka. Kostel ve Šternberku bude hostit soubor Czech Enseble Baroque.

Znovu ožije unikátní Tančírna v Račím údolí projekty nespoutané Gabriely Vermelho a mužského vokálního kvarteta Q VOX. Nádvoří zámku Velké Losiny ozáří světelná show s hudbou Clarinet Factory. Osvěžení přinese swingový Orchestr Ježkovy stopy v Rapotíně, multižánrové Bardolino ve Šternberku a fúze klasické hudby s folklórem FolkloreClassic v Loučné nad Desnou. Vzpomínce na Václava Havla bude věnován pořad Dopisy Olze v podání harfistky Zdeňky Šolcové, mezzosopranistky Evy Garajové a herečky Valérie Zawadské. Do Karlovy Studánky přiveze Ensemble Lucis Vivaldiho Čtvero ročních dob.

„Je opravdu na co se těšit a my pevně doufáme, že kultura v létě opět ožije. Chceme lidem po měsících strastí přinést do života radost, vytáhnout je ven, přivést je na jiné myšlenky. A to hudba umí dokonale,“ slibuje Janků. „A budeme také myslet na naše zdravotníky. Věřím, že nás tato situace semkne, lidé v regionu se navzájem podpoří a příležitosti, jako je živé setkání s hudbou, nezaniknou.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments