Přírodní divadlo v Šárce: Letos bude Smetanova Libuše

Zatím nikde nezveřejněná neoficiální zpráva, kterou máme možnost přinést jako první: Po Smetanově Prodané nevěstě v roce 2005 a 2006, Dvořákově Rusalce ve dvou následující letech a loňském Jakobínovi bude letos přírodní divadlo v pražské Šárce hostit Smetanovu Libuši, a to v sobotu 4.září od 14 hodin. V titulní roli vystoupí Eva Urbanová, Přemyslem bude Vratislav Kříž, Krasavu by měla představovat Helena Kaupová, Radmilu Kateřina Jalovcová, Šťáhlava Aleš Briscein a Chrudoše Luděk Vele, dirigentem má být Jan Chalupecký.


Opera se v pražské Šárce se v posledních letech hraje v místech někdejší letní scény Národního divadla. Ta vznikla již v roce 1913 nedaleko Čertova mlýna, z iniciativy zaměstnanců ND, kteří vypracovali velkolepý projekt – až 4000 čtverečních metrů jevištní plochy s okolní kapacitou několika tisíc míst k sezení. Šárecké divadlo zahájilo svou činnost představením Smetanovy Prodané nevěsty. Již od počátku spolupracovalo s orchestrem i sólisty Národního divadla, což však paradoxně přispělo k problémům s financováním, které vedly v roce 1922 k bankrotu a pozastavení činnosti.

Za novodobou tradicí posledních let, která jde mimo oficiální aktivity Národního divadla, stojí vedle členů ND také lidé z pražské Státní opery, Měststká část Praha 6 a Originální hudební divadlo Praha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments