Příští ročník kroměřížské akademie se rozšíří o festival Hudební Kroměříž

Do svého třetího ročníku v srpnu 2020 vstoupí kroměřížská Letní hudební akademie s mnoha změnami. Bude členěna na orchestrální a sólové obory, což s sebou nese také její prodloužení na 13 dní. Nově doplní sólové obory také orchestrální akademie. Přibydou obory hry na violu, violoncello a výuka komorní hudby. Na bohatší program se může těšit i veřejnost. Vstupenky budou v prodeji od listopadu, studenti se mohou hlásit do akademie již od prosince 2019.
Závěrečný koncert Letní hudební akademie Kroměříž 2019 (zdroj HAK)

Zájemci o studium i příznivci hudby si už teď mohou zapsat do kalendáře datum 10. – 22. srpna 2020. V těchto dnech se v Kroměříži uskuteční třetí ročník mezinárodní Letní hudební akademie (LHAK) založené dirigentem Tomášem Netopilem. „Akademie dává příležitost mladým hudebníkům a studentům konzervatoří k rozšíření znalostí pod vedením špičkových hudebních lektorů. Díky novému členění na orchestrální a sólovou část se v příštím roce rozšíří délka jejího trvání i počet vyučovaných oborů,“ uvedl Tomáš Netopil.

Program LHAK zahájí orchestrální akademie (10. – 16. srpna 2020), která vznikne ve spolupráci s Akademií klasické hudby, pořadatelem právě probíhajícího festivalu Dvořákova Praha. Vybrané studenty ve věku od 15 do 24 let zde povedou první – hráči České filharmonie. Orchestr ponese název Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy a řídit jej bude během zkoušek i následných koncertů v Kroměříži a v Praze dirigent Tomáš Netopil.

Sólová akademie proběhne od 15. do 22. srpna 2020 a oproti předchozím ročníkům přidává nové obory studia i nové lektory, kterými opět budou špičkoví čeští interpreti. Třetí ročník nabídne studium v oborech housle, lesní roh, zpěv, cembalo, trombón, klavírní spolupráce, hudební management a nově také obory viola, violoncello a komorní hra.

Lektory, kteří si sami vyberou ze zájemců studenty do svých oborů, budou tradičně Dalibor Karvay, Radek Baborák, Kateřina Kněžíková, Barbara Maria Willi, Lukáš Moťka, Zdeněk Klauda, David Mareček a Tomáš Netopil. Poprvé se k nim připojí i Jiří Vodička, Pavel Nikl a Michaela Fukačová.

Kromě hudební výuky se studentům dostane také vzdělání v oblasti sebeprezentace, a to jak formou přednášek, tak i interaktivních workshopů. Ke studiu na akademii se budou moci zájemci hlásit od prosince 2019.

Pro širokou veřejnost nabídne LHAK nově festival Hudební Kroměříž. Jeho hudební část nabídne tři koncertní řady – symfonickou, komorní a rodinnou. „Hudba se opět dostane například do Květné zahrady, nádherné památky UNESCO, ale také přímo do ulic města. Plánujeme také open air koncert,“ uvedla výkonná ředitelka LHAK Jana Kubáčová.

Mimo to se plánují i další doprovodné aktivity, jako happeningy, workshopy a přednášky. Podrobný program pořadatelé zveřejní v listopadu 2019, zároveň bude zahájen i předprodej vstupenek.

Ty, kteří se nebudou moci dočkat zahájení příštího ročníku akademie, můžeme ještě letos pozvat na Ozvěny LHAK, pořádané ve spolupráci s festivalem MUSICA Holešov,“ připomněla Jana Kubáčová. Mimořádný koncert, který představí pětici vybraných talentů akademie, se uskuteční v úterý 19. listopadu na zámku v Holešově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat