Vinohradské divadlo zahajuje sezonu symfonií Ondřeje Brouska

Nikoli divadelním představením, ale koncertem zahájí dnes, 12. září 2019, pražské Divadlo na Vinohradech svou novou sezonu. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK zahraje Druhou symfonii Křídla slávy, kterou složil člen tamního souboru a hudebník Ondřej Brousek. Vinohradská scéna v těchto dnech vstupuje do své 120. sezony, na níž připravila osm premiér.
Ondřej Brousek (foto Petr Horník)

Ondřej Brousek je členem vinohradského uměleckého souboru od roku 2012. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a kromě hraní se věnuje i skládání scénické hudby, byť pravděpodobně známější je jako člen kapely Monkey Business. V listopadu 2014 měla premiéru jeho Symfonie č. 1, dnes bude premiéra Druhé symfonie “Křídla slávy”. Zazní také suity ze scénických hudeb složených pro vinohradské divadlo a sólisty večera budou hornista Radek Baborák a klavírista Miroslav Sekera. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK diriguje Jan Kučera.

Můj duch je stále v neklidu, zeptejte se doma. Mám prostě rád tu tvořivou práci, kdy si skutečně dělám, co chci. Veškeré scéniky, filmovky, vlastně zakázky, vždy něčemu slouží, ať chcete nebo ne. Někdy můžete prokázat svou tvůrčí obratnost a překvapit něčím nečekaným, ale pokaždé se přirozeně přizpůsobujete. Rád si však v mezidobí nacházím čas na tvorbu naprosto svobodnou. Kolik dobrodružství jsem si zažil při poslechu symfonií 20. století! Proto možná tahle forma. Název Křídla slávy je odvozen z filmu Otakara Votočka, který jej podle svého scénáře natočil s Peterem O’Toolem a Colinem Firthem v hlavních rolích. Pomíjivost slávy, ješitnost, smrtelnost i prozření a pokora. V září na koncertě očekávejte upřímnou snahu samouka být dobrým skladatelem. Mám radost, že se provedení zhostí dirigent Jan Kučera. Naše dlouholeté přátelství je prověřeno a promítnuto i v mnoha nahrávkách, které jsme společně vytvořili nejen pro Divadlo na Vinohradech. S FOKem si zahrají také světové špičky ve svém oboru – Radek Baborák na lesní roh a Miroslav Sekera na klavír. Budu klidnější, u piána bych to nejspíš zvoral. Alespoň v symfonii,” uvedl Ondřej Brousek.

Vinohradská scéna uvede v sezoně osm premiér, první byla inscenace Návštěva staré dámy Friedricha Dürrenmatta s Dagmar Veškrnovou Havlovou a Tomášem Töpferem. Od října začne režisér Juraj Deák s vinohradským souborem zkoušet jednu z nejznámějších Shakespearových komedií Jak se vám líbí, jejíž premiéra bude v prosinci. Na Studiové scéně se koncem listopadu mohou diváci těšit na dvě aktovky Václava Havla, Motýl na anténě a Audience.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat