Příští stanice Los Angeles! PKF představí americkou hudbu 30. a 40. let 20. století

Program šestého koncertu Orchestrálního cyklu PKF — Prague Philharmonia v neděli 14. dubna 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina spojuje jeden společný jmenovatel: Los Angeles. PKF tentokráte představí hudbu skladatelů Arnolda Schoenberga, Igora Stravinského a George Gershwina, kterým „Město andělů“ poskytlo díky rozvíjejícímu se filmovému průmyslu ve 30. a 40. letech 20. století důležité umělecké útočiště.
David Newmann (zdroj YouTube)

Na rozdíl od New Yorku, který má mnohem delší historii, se koncertní život a kulturní tradice LA rodily právě v tomto období. Do USA odešlo z Evropy vedle řady skladatelů také velmi mnoho výkonných umělců. Mnozí z nich skončili v orchestrech losangeleských filmových studií, protože tato práce byla fantasticky placená, extrémně zajímavá a bylo jí hodně. To nastartovalo skutečný kulturní rozvoj LA. V té době se zrodily například populární Monday Evening Concerts, na kterých zaznělo mimo jiné mnoho Stravinského či Schoenbergových skladeb, nebo Off Arts Festival. Oba tyto projekty fungují dodnes,“ komentuje program dirigent a skladatel David Newman. Trojlístek doplní ikona americké filmové hudby — John Williams a jeho suita z hudby k televiznímu filmu Jana Eyrová, za kterou získal v roce 1972 Emmy Award. Koncert svým uměleckým kreditem zastřeší dirigent a skladatel filmové hudby David Newman, syn zakladatele americké filmové hudby a dlouholetého ředitele hudební sekce 20th Century Fox, devítinásobného držitele Oscara a žáka Arnolda Schoenberga, Alfreda Newmana. Sólového partu v Gershwinově jazzově laděném Koncertu in F se ujme americký klavírista Andrew von Oeyen.

David Newman je dnes jedním z nejžádanějších tvůrců filmové hudby. Na svém kontě má více než 100 snímků jako Válka Roseových, Matilda, Serenity nebo animované filmy Doba ledová a Anastázie, za níž si v roce 1998 vysloužil nominaci na Zlatý globus a Oscara. Vedle toho je Newman vyhledávaným dirigentem, má za sebou spolupráci s Los Angeles Philharmonic, Royal Philharmonic Orchestra, The Boston Symphony, The Philadelphia Orchestra a řadou dalších. Aktivně se věnuje vzdělávání mladých hudebníků, je členem představenstva American Youth Symphony, orchestru s dlouhou historii, v němž si mladí muzikanti mohou vyzkoušet hru v profesionálním hudebním tělese. Jedním z projektů, který zde Newman úspěšně zrealizoval, byl tříletý „Jerry Goldsmith Project“, v jehož rámci objevoval hudbu skladatele Jerryho Goldsmitha. Je členem dozorčí rady Akademie filmového umění a věd. Pokud mu to jeho nabitý program dovolí, navštěvuje střední a vysoké školy v Los Angeles, kde přednáší o filmové hudbě. Je synem devítinásobného držitele Oscara, skladatele Alfreda Newmana.

Andrew von Oeyen (foto Taghi Naderzad)

Andrew von Oeyen se od svého debutu s Los Angeles Philharmonic pod taktovkou Esy-Pekka Salonena vypracoval na jednoho z nejuznávanějších pianistů své generace. Spolu s Philadelphia Orchestra, Seattle Symphony, New Japan Philharmonic, Singapore Symphony, Orchestre Symphonique de Marseille či L’Orchestre de Chambre de Genève představil publiku — jako klavírista i jako dirigent — nebývale široký repertoár sahající od Mozarta až po hudbu Kurta Weilla. Jako komorní hráč vystoupil ve slavné Wigmore Hall v Londýně, Lincolnově centru v New Yorku nebo Kennedyho centru ve Washingtonu, stejně jako ve většině velkých sálů Japonska a Jižní Koreje. V roce 2016 podepsal exkluzivní smlouvu s Warner Classics, jeho debutová nahrávka pro tento label s hudbou Saint-Saënse, Ravela a Gershwina si získala uznání odborné kritiky. Andrew von Oeyen hraje na klavír od pěti let a již v deseti letech poprvé vystoupil jako sólista s doprovodem orchestru. Je absolventem Columbia University a Juilliard School, kde mezi jeho učitele patřili Herbert Stessin a Jerome Lowenthal. Kromě toho spolupracoval také s Alfredem Brendelem nebo Leonem Fleisherem. V roce 1999 získal prestižní Gilmore Young Artist Award.

 

Dvořákova síň Rudolfina
Neděle 14. dubna od 19.30 hodin

IGOR STRAVINSKIJ Danses concertantes

ARNOLD SCHOENBERG Verklärte Nacht (Zjasněná noc) op. 4

JOHN WILLIAMS Jane Eyre, suita

GEORGE GERSHWIN Concerto in F

Andrew von Oeyen – klavír
PKF – Prague Philharmonia
David Newman – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky