Proběhly akordeonové kurzy Musicollage 2023

Letošní sedmý ročník skladatelsko-improvizačních kurzů Musicollage 2023 potvrdil svou již obecně dobře známou vysokou uměleckou úroveň. Kreativní umělecké prostředí v rámci workshopů podnítilo tvorbu nových skladeb, komplexní hudební rozvoj studentů a předávání zkušeností, které je opřeno o pevné metodické základy ze strany lektorů.
Musicollage 2023 (foto Marta Dvořáková)
Musicollage 2023 (foto Marta Dvořáková)

Hlavní myšlenkou těchto akordeonových workshopů je aktivní zapojení hudebníků do procesu tvorby uměleckého díla, improvizace a radost ze společného tvoření. Vznikaly tak nová umělecká díla tady a teď. Uměleckou ředitelkou a koordinátorkou projektu je Marcela Kysová Halmová, která kolem sebe sdružuje jak studenty, tak profesory z české i polské scény.

Kurzy navštívilo bezmála třicet aktivních studentů akordeonu, kteří se přihlásili ze základních uměleckých škol a konzervatoří z moravskoslezského kraje, ale i z Jižní Moravy. Ve dnech 17. – 18. listopadu 2023 doprovázeli žáky na víkendovém workshopu jejich lektoři, učitelé i další příznivci akordeonu z řad veřejnosti. Zázemí pro celou akci umožnil ředitel Základní umělecké školy Frýdek-Místek Marek Slíva. V koncertním sále školy zazněl úvodní slavnostní zahajovací koncert, na kterém vystoupili studenti, ale i lektoři akce. Skladatel Jan Meisl přednesl svou bryskní a dynamicky pregnantní skladbu Blue Flame. Protipólem byla procítěná Fantasia Triste v přednesu Victora Stockera, ve které jsme se mohli ponořit do procítěných akordeonových vln a nahlédnout tak „pod pokličku“ nadějného skladatele. Lyricky jemně a romanticky vyznělo Nocturno Pavla Samiece, které procítěně zahrála studentka Barbora Matýsková z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Soubor studentů ostravské konzervatoře pod vedením profesorky Kysové Halmové uzavřel slavnostní večer v prudkém rytmu skladby J. Meisla Tornádo 2021 a dotančil poslední latinskoamerické rytmy v Concert Sambě Boryse Myronchuka.

Jednotlivých dílen se ujali akordeonové špičky českých, slovenských a polských akordeonistů současné scény. V nejednom případě také současně hudební skladatelé v jedné osobě. Letošní dílny vedli lektoři: Piotr Chololowicz (PL), Markéta Laštovičková (ČR), Marcin Jabloński (PL), Wojciech Golec (PL), Marcela Kysová Halmová (SK), Pavel Samiec (ČR), Jan Meisl (ČR) a také zástupce nejmladší akordeonové generace Viktor Stocker (ČR).  

Kurzy Musicollage také metodicky školí učitele na základních uměleckých školách a tím pomáhají udávat směr akordeonové metodiky do budoucna. Letošní rok prezentoval svou novou akordeonovou školu Jan Meisl. Lidové písně a koledy právě vychází u nakladatelství Heosforos. Autor představil pedagogům svůj záměr v rámci metodiky výuky nejmladších akordeonistů. Všichni zúčastnění pedagogové uvítali názorné ukázky malých studentů a měli také prostor ke kladení otázek a následné diskusi. Dalším neméně podstatným prvkem kurzů je utváření akordeonové komunity. Akordeonové sdružení Čech, Moravy a Slezka se výrazně podílí na rozvoji a popularizaci akordeonu v daném regionu. 

Vyvrcholením kurzů byl pak koncert Musicollage. Zazněly na něm právě vytvořené skladby, které účastníci vytvořili přímo na dílnách. Vystoupili komorní soubory, sóla i akordeonové duo. Děti pracovali s programní tématikou, zhudebňovali své vlastní příběhy a také pracovali s projekcí za použití audiovizuální techniky. Touto tvůrčí atmosférou se nechala strhnout i skupina učitelek, které společně vytvořili improvizaci ke krátkému animovanému příběhu.

Patřičný punc profesionality a mistrovského umění akordeonové techniky dodalo koncertu vystoupení polských lektorů, kteří zahráli společně v Triu ve složení Marcin Jabloński, Wojciech Golec a Piotr Chololowicz. Pro velké nadšení všech účastníků v sále zahráli i improvizovaný přídavek na téma polské lidové písně. Jejich vzájemná spolupráce a hudební jazyk, kterým spolu hovořili během jednotlivých improvizací, výběr rozdílných rejstříkových barev a perfektní souhra, strhly všechny posluchače v sále k bouřlivému potlesku. Závěrečný koncert uzavřel zdařilý ročník dílen Musicollage 2023, který jistě naplnil všechna očekávání pořadatelů. Účastníci si s sebou do svých domovů odvezli velkou dávku inspirace pro další jejich hudební cesty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments