Problémy Alexandrovců pokračují

Lotyšské Ministerstvo zahraničí na „kompetentních místech“ zjišťuje okolnosti plánovaného koncertu ruského Alexandrovova armádního pěveckého sboru. Ruským novinářům to dnes v Rize řekl mluvčí ministerstva Raymonds Jansons. Lotyšská diplomacie se podle něj obává, že koncert, jímž má v prosinci ruský soubor ukončit své evropské turné, může být „nepřípustně provokační“.

Podle lotyšské agentury LETA není z Jansonsova prohlášení zřejmé, komu ministerští úředníci žádost o informace adresovali. Žádost vyvolal údajně postup úřadů sousední Litvy, která koncert Alexandrovců ve městě Visaginas koncem minulého týdne zrušila. Podle Litevců vystoupení Alexandrovců zatěžuje nežádoucí ideologický nános a soubor je dědicem sovětské éry.

Akademicheskiy Ansambl Pesni I Plyaski Imeni A.V. Alexandrova (foto alexandrovci.cz)
Akademicheskiy Ansambl Pesni I Plyaski Imeni A. V. Alexandrova (foto alexandrovci.cz)

Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs dnes v této souvislosti uvedl, že „ideová koncepce Alexandrovova souboru s jeho aktivní propagandou ruské vojenské síly neodpovídá dějinnému kontextu pobaltských zemí“. Vystoupení rovněž není žádoucí vzhledem k událostem na Ukrajině a ruské anexi Krymu. „To si musejí uvědomit všichni případní organizátoři koncertu,“ řekl ministr Rinkévičs.

Rozporuplné reakce vyvolal soubor v Česku, kde vystoupil na několika koncertech minulý týden. Podle ruské agentury Interfax vyvolává turné Alexandrovců protesty i v Polsku, kam má soubor ke třinácti koncertům přijet koncem listopadu.

Na evropském turné chce Alexandrovův armádní akademický soubor písní a tanců připomenout 70. výročí vítězství sovětských zbraní v bitvách druhé světové války. Koncerty se konaly nebo jsou plánovány v evropských metropolích, které za války osvobodila Rudá armáda, včetně Budapešti, Bělehradu, Sofie a Bukurešti. Alexandrovci zazpívají i v Berlíně a Varšavě, 11. prosince mají v plánu ukončit turné v pobaltských státech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat