Problémy Alexandrovců pokračují

Lotyšské Ministerstvo zahraničí na „kompetentních místech“ zjišťuje okolnosti plánovaného koncertu ruského Alexandrovova armádního pěveckého sboru. Ruským novinářům to dnes v Rize řekl mluvčí ministerstva Raymonds Jansons. Lotyšská diplomacie se podle něj obává, že koncert, jímž má v prosinci ruský soubor ukončit své evropské turné, může být „nepřípustně provokační“.

Podle lotyšské agentury LETA není z Jansonsova prohlášení zřejmé, komu ministerští úředníci žádost o informace adresovali. Žádost vyvolal údajně postup úřadů sousední Litvy, která koncert Alexandrovců ve městě Visaginas koncem minulého týdne zrušila. Podle Litevců vystoupení Alexandrovců zatěžuje nežádoucí ideologický nános a soubor je dědicem sovětské éry.

Akademicheskiy Ansambl Pesni I Plyaski Imeni A.V. Alexandrova (foto alexandrovci.cz)
Akademicheskiy Ansambl Pesni I Plyaski Imeni A. V. Alexandrova (foto alexandrovci.cz)

Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs dnes v této souvislosti uvedl, že „ideová koncepce Alexandrovova souboru s jeho aktivní propagandou ruské vojenské síly neodpovídá dějinnému kontextu pobaltských zemí“. Vystoupení rovněž není žádoucí vzhledem k událostem na Ukrajině a ruské anexi Krymu. „To si musejí uvědomit všichni případní organizátoři koncertu,“ řekl ministr Rinkévičs.

Rozporuplné reakce vyvolal soubor v Česku, kde vystoupil na několika koncertech minulý týden. Podle ruské agentury Interfax vyvolává turné Alexandrovců protesty i v Polsku, kam má soubor ke třinácti koncertům přijet koncem listopadu.

Na evropském turné chce Alexandrovův armádní akademický soubor písní a tanců připomenout 70. výročí vítězství sovětských zbraní v bitvách druhé světové války. Koncerty se konaly nebo jsou plánovány v evropských metropolích, které za války osvobodila Rudá armáda, včetně Budapešti, Bělehradu, Sofie a Bukurešti. Alexandrovci zazpívají i v Berlíně a Varšavě, 11. prosince mají v plánu ukončit turné v pobaltských státech.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na