Bolšoj balet oznámil jméno svého nového šéfa, který vystřídá slepého Filina

Moskevské Velké divadlo dnes představilo nového šéfa svého světoznámého baletu. Na místo Sergeje Filina, kterého oslepil útok kyselinou, zorganizovaný jedním z tanečníků, nastupuje čtyřiapadesátiletý Makhar Vaziev, který dosud vede balet v milánské opeře La Scala.

Makhar Vaziev
Makhar Vaziev

„Makhar Vaziev nepotřebuje představovat. Divadelní svět zná velice dobře toto jméno,“ uvedl ředitel Velkého divadla Vladimir Urin před novináři.

„Pro mne je to veliká radost, velké potěšení moci pracovat s touto velkou společností,“ podotkl Vaziev, který po třináct let řídil balet ve slavném Mariinském divadle v Petrohradě, kde působil téměř tři desetiletí, než byl v roce 2008 jmenován ředitelem baletu v La Scale. V Moskvě začne pracovat od března, kdy vyprší Filinova smlouva.

Velké divadlo Moskva
Velké divadlo Moskva

Skandál okolo Filinova přepadení, kterého v lednu 2013 najatý zabiják polil kyselinou, odhalil poměry v souboru, poznamenané rivalitou a řevnivostí. Šéf baletu podstoupil mnoho operací, léčil se v Německu, o zrak však prakticky přišel. Za zorganizování útoku byl tanečník Velkého divadla Pavel Dmitričenko odsouzen na šest let za mříže, bezprostřední vykonavatel dostal deset let a jeho řidič čtyři roky. Tresty byly posléze zmírněny na pět a půl roku, devět let a dva roky, a to v mírnějším nápravném zařízení.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat