Prodaná nevěsta s pivovarem a desítkami bicyklů měla premiéru ve Zlíně. Podívejte se

Hudba Smetanovy Prodané nevěsty zněla dnes večer sálem zlínského divadla, které uvedlo premiéru stejnojmenné inscenace kombinující tradiční operu s činoherními prvky. V inscenaci režírované Janem Antonínem Pitínským zazpíval sbor složený ze všech zaměstnanců divadla. Pro herce to byla velká výzva, jelikož se věnují především činohře.

Scéně dnes večer dominoval pivovar a velké množství bicyklů. Příběh Prodané nevěsty se totiž v podání zlínského divadla odehrává v moderní době při zachování Sabinova libreta. Činoherní části jsou pojaty jako klasické drama. Diváci ale nebyli o hudbu Bedřicha Smetany ochuzeni. Všechny známé části opery zazněly v komorním hudebním aranžmá.

Volnější zacházení s hudbou Bedřicha Smetany a svobodné rozhodování, která část Sabinova libreta zůstane s hudebním doprovodem a která zazní činoherně, umožnilo podle Pitínského více si uvědomit tragikomiku příběhu Prodané nevěsty.

Role Jeníka se zhostil herec Radovan Král, pro kterého byl dříve příběh Prodané nevěsty spíše neznámý. „Víc jsem si vždy pamatoval hudbu. Doufám, že v našem podání bude ten příběh srozumitelnější,“ řekl herec. Vycházelo se přitom z původní podoby Prodané nevěsty, tedy činohry se zpěvy. Přes nové zpracování jde podle Krále o poctu klasické opeře.

V roli Mařenky se představila Petra Králová, která se s operou seznamovala už od dětství. „Zamilovala jsem si ji už jako dítě. Jsme činoherní soubor, moc takových výzev nedostáváme. Těžké je to ale pro každého, Prodaná nevěsta je těžká i pro operní zpěváky, je to meta. Laťka je vysoko,“ uvedla protagonistka dnešní premiéry.

Foto Městské divadlo Zlín

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat