Program letošní Smetanovy Litomyšle zahájí Česká filharmonie

Festival Smetanova Litomyšl, jehož 61. ročník se uskuteční letos od 13. června do 7. července 2019, přinese během 25 dní stejně jako loni 41 pořadů. Mimořádně rozsáhlá bude operní řada, která nabídne deset titulů. V koncertní řadě vystoupí Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského z Moskvy. Festival 13. června na zámeckém nádvoří otevře Česká filharmonie, se kterou Smetanova Litomyšl loni uzavřela partnerství. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Jan Pikna.
Zámek Litomyšl (foto Michal Louč)

Již dříve pořadatelé oznámili galakoncert ruské operní divy Olgy Pereťaťkové-Mariotti. Koloraturní sopranistka zazpívá 15. června 2019 v programu Hvězdy operního nebe.

Rekordní počet titulů v operní řadě obohatí všechny tři tuzemská národní divadla. Festival uvede různé inscenace od Hry o Marii Bohuslava Martinů až po slavnou rockovou operu Jesus Christ Superstar,“ uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Známé umělce nabídne také komorní řada. Pěvkyně Magdalena Kožená v ní vystoupí spolu s Collegiem 1704 Václava Lukse v projektu Il giardino dei sospiri. Recitál si připravil také rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka. Ve varhanním koncertu zazní cyklus Faust Petra Ebena. Duchovní hudbu mimo jiné zastoupí výběr vokálních polyfónií v koncertu Cantus ad gloriam Dei Kühnova dětského sboru a Komorního orchestru pražských filharmoniků.

Světskou radost přinese vystoupení jazzové kapely Club des Belugas pod širým nebem v Klášterních zahradách. Tradiční jazz uvede další Jazzová jízda v jízdárně, kde Emil Viklický se svým triem a recitátory provedou mimo jiné melodram Tajemství člověka na texty Václava Havla. Prvky jazzu, tance a hlavně world music nabídne vystoupení Idy Kelarové a jejího dětského romského souboru Čhavorenge.

Program festivalu vyvrcholí 6. července 2019 koncertem Sólo pro 100 smyčců. Závěrečné Velké finále v zámeckém nádvoří a prostřednictvím přímého přenosu i v Klášterních zahradách provede diváky skladbami uváděnými při zvláště slavnostních příležitostech. Zazní hudba Ludwiga van Beethovena, Richarda Wagnera, Bedřicha Smetany, Johna Williamse a dalších.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat