Projekt “Piana do škol” bude po rozdělení nástrojů odmítnutých Čínou pokračovat
Aktualizace: článek byl doplněn o vyjádření společnosti Petrof
Odmítnutí nástrojů souvisí se zhoršenými vztahy ČR a Číny po letošní cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Podle prezidentky a majitelky Petrofu Zuzany Ceralové Petrofové odběratel pro Peking a okolí firmě napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce uvalit sankce na ČR a její zboží a že on nemá na to, aby platil pokuty.
Komise, která byla složena na základě doporučení Ústřední umělecké rady Základních uměleckých škol a Akademie klasické hudby, vybírala nové majitele 11 klavírů podle historie školy, úspěchů v hudební výchově a aktivity školy. Roli hrálo i to, jaké má konkrétní škola vybavení a posuzovány byly také úspěchy žáků v hudebních soutěžích od roku 2010. Dále se přihlíželo k vyučovaným hudebním oborům či počtu žáků hry na klavír.
Zakladatelé KKFF manželé Komárkovi navíc na základě žádosti sepsané žáky věnovali jeden nástroj navíc ZUŠ Allegro z Třeboně. Velký zájem o darované klavíry vedl KKFF k rozhodnutí v akci pokračovat. “Naše nadace dnes vyhlašuje veřejnou sbírku na klavíry pro dalších 45 škol, které doporučila odborná komise,” uvedla spoluzakladatelka KKFF Štěpánka Komárková.
Na doporučených školách studuje celkem 7000 dětí. Dárce si může vybrat mezi podporou projektu jako takového, nebo přispět na konkrétní školu. Všechny vybrané peníze půjdou rovnou na klavíry, ostatní náklady spojené například s administrativou hradí KKFF. Cílem sbírky je vybrat 9,885 milionu korun. Prvním mecenášem a zároveň generálním partnerem sbírky se stala společnost Petrof, která věnuje zdarma klavíry pro dalších pět škol.
Prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová považuje za přínosné, že projekt pokračuje a pomůže zlepšit kvalitu výuky v uměleckých školách. “Chceme, aby děti hrály na kvalitní nástroje a nemusely se trápit hrou na starých pianech. Na některých školách jsou nástroje staré i 100 let,” řekla novinářům Ceralová Petrofová.
Petrof podle ní na jaře vyvinul vlastní iniciativu, kdy se obrátil na vládu a ministerstva školství, průmyslu a kultury se záměrem vytvořit společný projekt nákupu Petrofem cenově zvýhodněných pian do škol. “Vláda by tím v době koronaviru pomohla české firmě a školám,” uvedla Ceralová Petrofová. Záměr ale nedopadl, Petrofu se podle prezidentky dostalo odpovědi, že stát nemůže upřednostňovat jednu firmu a nutit školy kupovat piana od Petrofu.
Projekt také odhalil zastaralost klavírů na základních uměleckých školách. Průměrné stáří klavíru na nadací vytipovaných školách je 49 let. “Velké kulturní stánky mění klavírní křídla po pěti až sedmi letech. Pro potřeby výuky na školách je záhodno obnovit klavíry po deseti, maximálně po 15 letech, to samozřejmě za předpokladu pravidelné údržby,” podotkl Jan Simon, odborný garant komise a intendant Akademie klasické hudby.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]