Týden s tancem

Aktuálně: soubor Burki&Com odvysílá online dvě představení, novinky z Ponce a pravidelné tipy na online vysílání ze světa.
Burki&com – Růžový samuraj (foto ze zkoušky Vojtěch Brtnický)

Soubor Burki&Com Jany Burkiewiczové uvede online Divočinu i Růžového samuraje
Současný tanec online si diváci mohou užít ve středu 25. listopadu od 20:30, kdy soubor Jany Burkiewiczové bude streamovat svou nejnovější inscenaci Růžový samuraj. Představení bude vysíláno ve spolupráci s platformou Goout, kde si mohou zájemci koupit virtuální vstupenky v různé výši a stát se tak pomyslně mecenáši souboru.
První inscenace souboru, který vznikl v roce 2015, Divočina, marnivost ptačích per bude na programu 2. prosince. „Můžete se dívat, můžete s námi tančit, cokoliv,“ komentují tanečníci, „Vlastně si můžete ještě po svém představení vyšperkovat – třeba vůní lesa, když už cesta a divočina. Zásadní je i oblečení, v kterém s námi budete. Doporučujeme rozhodně velkou stylovku. Ideální masky vlk, medvěd, velká večerní rajky nádherné a pro samuraje samozřejmě maska vašeho osobního superhrdiny. Jágr, Batman nebo táta? Sledujte nás. A pak nám třeba pošlete fotku, jak jste si představení užili.“ Na Divočinu najdete přístup zde.

Noc divadel v prázdném divadle Ponec 2020 (foto Kateřina Kaclíková)

Divadlo Ponec v online světě
Letošní Noc divadel se přesunula do online prostředí a náš technický tým divadla Ponec u této příležitosti nachystal „adrenalinového průvodce PONCEM“. Ukázal divadlo ponechané bez diváků na pospas lockdownu, které se chová nevyzpytatelně a za nepřítomnosti diváků se v něm dějí věci takřka paranormální. Náměsíčné sny osvětlovače, parkour ve sklepě a duch divadla v jednom krátkém filmu, který nyní najdete na Vimeu.

Týden s umělcem #PONECtakeover: Stále není možné hrát, ale přesto by umělci, které diváci znají z divadla Ponec, chtěli se svým publikem zůstat v kontaktu. Proto náš Instagram divadla Ponec od 16. listopadu tančí v jejich rukou: Každý týden na profilu @TanecPraha trávíme jako sledující s jiným umělcem. Každý a každá diváky provází kouskem svého nejen tanečního života, díky tomu je vidíme i v jiném světle, než je to scénické. Zapojení umělci: Tereza Lenerová, Marie Gourdain, Věra Ondrašíková, Markéta Jandová, Florent Golfier & Lukáš Karásek.

Kromě toho každou středu můžete s tanečníky okruhu divadle Ponec zažívat online lekce, každou středu vysílají na platformě Zoom od 19 hodin, vstupné je dobrovolné. Nadcházející lekce povedou: Marta Trpišovská, Sabina Bočková, Zdenka Brungot-Svíteková a Věra Ondrašíková.

Jak jsme také avizovali, Festival Česká taneční platforma, který představuje každoročně to nejzajímavější z české taneční scény, se po odložení z jara uskuteční on-line. Vybraná díla nabídne divákům i živě v květnu příštího roku. Letošní ročník festivalu bude vysílaný s předtočenými ukázkami 25. listopadu od 15:00 formou webináře pro odbornou veřejnost včetně médií. Sestřihy z webináře budou následně zpřístupňovány s českými titulky veřejnosti na sociálních sítích a webu www.tanecniplatforma.cz.

Čekali jsme do poslední chvíle, jestli se nám přece jen nepodaří letos realizovat program naživo. Vzhledem k tomu, že to není možné, zvolili jsme on-line formát. Pouštíme se do experimentu speciálního formátu ukázek z inscenací a rozhovorů s umělci, na který navážeme moderovanými diskusemi,“ uvádí Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha.

Dramaturgická rada vybrala sedm představení, přičemž dvě z nich, sólo Cécile Da Costa Roselyne a duet Sabiny Bočkové a Johany Pockové Jáma lvová, byla vybrána mezi Twenty21 mezinárodní platformy Aerowaves (v konkurenci více než 600 evropských děl se letos prosadilo ještě sólo Terezy Hradilkové Nepřestávej). Pro Českou taneční platformu 2020 dramaturgové vybrali ještě inscenace Ondřeje Holby And Who Is Useless Now, choreografii Markéty Vacovské a Miřenky Čechové Constellations III. My Son Looking to the Sun, titul Generace X Michala Záhory a inscenaci nazvanou Lavabo Jany Stárkové, Lukase Blahy a Ondřeje Menouška.

Tipy z (především britského) online světa
vybírá Zuzana Rafajová

Anglický soubor Northern Ballet na svém webu nabízí ke zhlédnutí řádku krátkých tanečních filmů i dokumentárních miniatur. Jejich kolegové z English National Ballet před několika týdny spustili platformu Ballet on Demand, kde zveřejnili program své digitální sezóny 2020. Tu 23. 11. otevřela choreografie Také Five Blues residenční choreografky a členky souboru Stiny Quagebeur zachycená ve spolupráci s filmařem Shaunem Jamesem Grantem. Každé pondělí až do 21. prosince bude následovat vždy nový, zhruba patnáctiminutový film – 30. 11. Senseless Kindness choreografa Yuriho Possochova a kameramana Thomase Jamese, který spolupracoval rovněž se Sidi Larbi Cherkaouim na Laid in Earth, jež bude mít premiéru 7. 12., o týden později naváže Echoes Russella MaliphantaMichaelem Nunnem a Williamem Trevittem coby režisérem a kameramanem záznamu, 21. 12. bude vše zakončeno rozpustilou Jolly Folly Arielle Smith a filmařky Amy Becker-Burnett. Každý z filmů je ke zhlédnutí za 3,49 Liber, podívat se na něj člověk bude moci vždy po dobu tří dní. Více informaci (jakož i další filmy z nabídky celovečerních baletních záznamů) naleznete zde.

V Británii ještě zůstaneme, Birmingham Royal Ballet totiž slaví své 30. výročí a rozhodl se jej oslavit tancem coroně navzdory. Na svůj Youtube kanál nahrál trojici choreografií – sólo Liebestod na hudbu Richarda Wagnera v choreografii Valeryho Panova, duet Majisimo s hudbou Julese Masseneta v choreografii Jorge Garcii a další duet, End of Time Bena Stevensona na hudbu Sergeje Rachmaninova. Vše bude zdarma ke zhlédnutí ještě do 26. listopadu.

Soubor New Adventures choreografa Matthew Bournea pokračuje v premiérách tanečních krátkometrážních filmů i v tomto týdnu. Po Nostos naváže 27. 11. od 13.00 Little Grasses Crack Through Stone choreografky Anjali Mehra. Už o dva dny dříve bude opět možnost nahlédnout rovněž pod pokličku v dokumentárním Behind the Scenes.

Obdobně, jako vznikají videoplatformy nabízející záznamy živého umění u nás nebo ve Francii, jak jsme zmínili v minulých týdnech, existuje přirozeně i anglická varianta. Digital Theatre disponuje rovněž taneční sekcí, kde je možné po registraci za poplatek (buď měsíční předplatné, nebo nákup konkrétního představení) zhlédnout např. záznamy baletů Louskáček, Labutí jezero nebo Spící krasavice z produkce Královského baletu či Annu Kareninu choreografky Anzeliky Choliny. Vedle tance jsou k mání rovněž záznamy koncertů, oper, muzikálů nebo činoher pro případ, že byste si chtěli dát jednoho z nepřeberné řady Shakespearů v originále (z nichž si nemohu odpustit doporučení na zcela netaneční sice, zato naprosto bezkonkurenční Mnoho povyku pro nic Royal Shakespeare Company s Catherine Tate a Davidem Tennantem).

U sousedů v Německu se budou v tomto týdnu dít velké věci v souboru ve Stuttgartu. V pátek 27. listopadu od 19.00 na webu a Youtube Das Stuttgarter Ballett bude ke zhlédnutí složený večer Angels and Demons, nabízející dvojici choreografií Jiřího Kyliána Falling Angels a Petite Mort, jež doplní Mladý muž a smrt Rolanda Petita. Slavné Bolero Maurice Béjarta, které mělo být součástí programu v případě živého hraní v divadle pro publikum, bude patrně vynecháno.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments