Projekt Variace v Karlových Varech propojí hudbu a film

Do Karlových Varů se po loňském pilotním ročníku vrací projekt Variace 2022, jehož organizátory jsou Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie. Ve dnech 11. a 12. listopadu nabídnou Variace program několika koncertů a filmových představení.

Melancholia (zdroj Variace)
Melancholia (zdroj Variace)

Pro filmový program Variací vybral dramaturgický tým karlovarského festivalu tři snímky, které budou moci diváci zhlédnout na sobotních představeních v kině Čas. Dva z nich jsou nové a doplní je speciální projekce filmu Melancholia Larse von Triera. Psychologicko-katastrofický snímek předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa. Kirsten Dunst za svůj výkon získala cenu na festivalu v Cannes.

Uveden bude také jeden z nejvýraznějších filmů letošního benátského festivalu Tár, zasazený do prostředí současné vážné hudby a ozdobený hereckým výkonem Cate Blanchett. Její Lydia Tár je uznávanou a obávanou celebritou mezi dirigenty a skladateli. Film vypráví o posedlosti, fenomenálním talentu, dechberoucí síle hudby i mocenských intrikách.

O dospívání v New Yorku 80. let minulého století uprostřed svérázné židovské rodiny pak vypráví hořkosladké drama režiséra Jamese Graye Armageddon Time, které se poprvé představilo divákům v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. Patriarchu si zahrál Anthony Hopkins, jemuž sekundují mimo jiné Anne Hathaway či Jeremy Strong, který se proslavil coby Kendall v seriálu Boj o moc.

Program Variací obohatí i platforma KVIFF.TV uvedením triády filmů s operní tematikou. Jedná se o filmy Já, Maria Callas, Marguerite a Pavarotti.

Hudební část Variací představí posluchačům podobně jako v loňském roce mistrovská díla v netradičních prostorách. V pátek 11. listopadu v budově bývalé spořitelny na Divadelním náměstí přednese dechový soubor složený ze členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru skladby Františka Kramáře a Jiřího Družeckého.

V sobotu 12. listopadu se uskuteční koncert Dvakrát Mozart ve Vřídelní kolonádě. V podání Komorního orchestru členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru zazní například Houslový koncert B dur, který je vůbec první Mozartovou koncertní skladbou pro sólový nástroj. Oba koncerty budou pro veřejnost zdarma. Vrcholem hudebního programu Variací bude večerní koncert České filharmonie v Městském divadle Karlovy Vary.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments