Projekt Vážný zájem pomáhá při pořádání domácích koncertů

Internetová aplikace iniciativy Vážný zájem propojí zájemce z řad milovníků klasické hudby o pořádání nebo sdílení domácích koncertů. Lidé si na internetu mohou na stránkách projektu vybrat, zda chtějí koncert klasické hudby hostit u sebe doma či si ho jen poslechnout nebo na něm vystoupit. Lze tak kontaktovat hudebníky podle konkrétních preferencí, připravit online událost, pozvat hosty a také oslovit zájemce ze sousedství. Registrovalo se již 200 uživatelů.
zdroj vaznyzajem.cz

Domácí koncerty byly v minulých stoletích samozřejmostí, nyní se znovu objevují v různých koutech vyspělého světa. Iniciativa Vážný zájem je do České republiky ve větším měřítku přivedla před třemi lety, kdy se jich během jediného měsíce odehrálo několik desítek.

Projekt vznikl díky podpoře mecenášů a crowdfundingové kampani. Předlohou se staly berlínské domácí koncerty, která se snaží udržet původní formát přizpůsobený dnešnímu světu. „Nechceme měnit něco, co funguje již staletí. Lidé mají chuť se setkávat a trávit společný čas s uměním. Jediné, co se mění, jsou okolní podmínky,“ uvedl spoluzakladatel projektu Lukáš Otevřel.

Ideu domácích koncertů přinesl z Berlína violoncellista Tomáš Jamník, další ze spoluzakladatelů projektu. „Sám jsem žijícím důkazem toho, že domácí koncerty mohou zásadně změnit život. Na začátku mých studií jsem se díky jednomu takovému koncertu dostal až do samotné Berlínské filharmonie. Zní to jako pohádka, ale komorní setkávání lidí, debaty a sdílení zkušeností prostě vždy plodí něco nečekaného,“ uvedl.

Koncert v domácnosti počítá přibližně s 25 až 40 posluchači, oblečení je vhodné zvolit jako méně formální nebo neformální. Úlohou pořadatele je rozeslat pozvánky a připravit místnost pro koncert. Hosté přinášejí drobné občerstvení a příspěvek pro hudebníky. Součástí projektu jsou příručky s praktickými radami, jež usnadní organizaci a průběh samotného setkání. „Setkání se pak mohou odehrát kdekoliv ať již doma, na pavlači, nebo třeba v kavárně,“ doplnil Jamník.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat