V Ostravě bude v létě pracovat 35 mladých skladatelů z 13 zemí

V Ostravě bude v srpnu pracovat najednou 35 mladých skladatelů ze 13 zemí. Institut pro mladé skladatele je součástí festivalu Ostravské dny, který se od roku 2001 koná co dva roky a zaměřuje se výhradně na soudobou vážnou hudbu.
Petr Kotík (zdroj pkf.cz)

Do Ostravy dorazí 35 skladatelů z 13 zemí. Budou zde zástupci Peru, Kanady, Lotyšska, Velké Británie, Ukrajiny, České republiky, Jižní Koreje a dalších. Připojí se tak k téměř 250 mladým umělcům, kteří se Ostravských dnů zúčastnili od doby jejich vzniku v roce 2001.

S myšlenkou letního projektu nové a experimentální hudby v Ostravě přišel Petr Kotík. Program Ostravské dny koncipoval jako pokračování Darmstadtských letních kurzů a festivalu z počátku 50. a 60. let, s tím rozdílem, že v Ostravě byla od počátku v centru zájmu práce s velkým orchestrem.

Letos bude v Ostravě s mladými skladateli pracovat 16 lektorů, přijede například klavírista a skladatel Frederic Rzewski, Miroslav Srnka, Petr Bakla nebo Bernhard Lang. Mezi jejich žáky budou posluchači nebo absolventi hudebních škol a akademií. V Ostravě budou mít k dispozici jak rezidenční orchestry a sbor, tak hostující sólisty a ansámbly.

Na institut naváže veřejná část festivalu Ostravské dny. Ten letos v srpnu na různých místech Ostravy nabídne 13 programových bodů. Součástí jednoho z nich budou i nastartované motorky a jejich majitelé. Na motory motorkáři zahrají dílo skladatele Dietera Schnebela nazvané Koncert pro 9 Harleye Davidson.

Koncert pro devět motorkářů, trubku a syntezátor zahájí speciální program dlouhý víc než 1000 minut. Začne odpoledne 23. srpna na parkovišti před Katedrálou Božského spasitele v centru Ostravy. Celý večer a noc až do rána bude pokračovat v budově nedalekého Divadla Jiřího Myrona. Při 18 hodin trvajícím hudebním maratonu zazní 12 skladeb.

Festival kromě hudebního maratonu nabídne 12 dalších koncertů. Zaznějí kompozice psané přímo pro tuto příležitost. Vystoupí zástupci mladé generace i známí skladatelé. Lidé uslyší díla v nastudování mnoha sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. Přehlídka se uskuteční od 22. do 31. srpna v Trojhalí Karolina, Dolní oblasti Vítkovice, Divadle Jiřího Myrona, ostravské katedrále i v areálu Dolu Michal. Vzdělávací Institut se uskuteční od 12. do 31. srpna.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat