Propojení České filharmonie a MFF Karlovy Vary přinese již podruhé nevšední zážitky

Po úspěšném loňském pilotním ročníku se do podzimních Karlových Varů vrací projekt Variace 2022, jehož organizátory jsou MFF Karlovy Vary a Česká filharmonie. Ve dnech 11. a 12. listopadu 2022 nabídnou Variace mimořádný program koncertů a filmových představení.
Variace 2021 – Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Variace 2021 – Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

„Jsme velmi rádi, že projekt, při jehož pořádání se spojily dvě tradiční české kulturní značky – Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie, se setkal s tak příznivým ohlasem diváků. Věřím, že letošní program výjimečných filmových titulů a koncertů, připravených speciálně pro Variace, bude opět kulturní událostí pro obyvatele Karlových Varů i jejich návštěvníky,“ říká prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

„Město Karlovy Vary má obrovský potenciál a určitě by se zde mělo odehrávat víc akcí než jen filmový festival. Je to město jako stvořené pro jakýkoli typ eventu. Cítili jsme příležitost, jak nabídnout zajímavý program i mimo tradiční festivalové období,“ dodává výkonný ředitel MFF Karlovy Vary Kryštof Mucha.

Pro filmový program letošních Variací vybral dramaturgický tým karlovarského festivalu tři mimořádné snímky, které budou moci diváci zhlédnout na sobotních představeních v kině Čas. Vstupenky na všechny filmy budou k dispozici v kině Čas a jeho předprodejích.

„Jedno z našich oblíbených festivalových kin nabídne trio exkluzívních filmů spadajících suverénně do kategorie úžasná audiovizuální podívaná s jedinečnými hereckými výkony a silným emocionálním nábojem,“ říká umělecký ředitel MFF KV Karel Och.

Variace 2021 – Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Variace 2021 – Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

Jeden z nejvýraznějších filmů letošního benátského festivalu Tár, zasazený do exkluzívního prostředí současné vážné hudby, zdobí bravurní herecký výkon Cate Blanchettové. Její Lydia Tár je uznávanou a obávanou celebritou mezi dirigenty a skladateli. Film strhujícím způsobem vypráví o posedlosti, fenomenálním talentu, dechberoucí síle hudby i mocenských intrikách.

O dospívání v New Yorku osmdesátých let minulého století uprostřed půvabně svérázné židovské rodiny vypráví hořkosladké drama režiséra Jamese Graye Armageddon Time, které se poprvé představilo divákům v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes.

Psychologicko-katastrofický snímek režiséra Larse von Triera Melancholia předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa. Kirsten Dunstová za svůj výkon získala cenu na festivalu v Cannes, kde Trier zároveň svými nevhodnými výroky na tiskové konferenci dostal na sedm let nálepku „persony non grata.“ Za ústřední hudební motiv filmu Melancholia si Trier vybral operu Tristan a Isolda německého skladatele Richarda Wagnera.

Program Variací obohatí i platforma KVIFF.TV uvedením triády filmů s operní tématikou. Jedná se o filmy Já, Maria Callas, Marguerite a Pavarotti.

Tár – Cate Blanchett (foto Florian Hoffmeister / Focus Features)
Tár – Cate Blanchett (foto Florian Hoffmeister / Focus Features)

Výběr filmů okomentoval Karel Och: „Přemýšlel jsem nad dramaturgickým gestem a jsem přesvědčen, že na rozdíl od programování samotných Variací, kdy si můžeme dovolit jen vágní a přenesenou vazbu na hudební program akce a emoce jsou zde katarzí obou disciplín, v případě VOD trojice je třeba být explicitnější, jít přímo na komoru.“

Hudební část Variací v netradičních prostorách

„Když jsme loni s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary začali připravovat projekt Variace, dali jsme si za cíl spojit jedinečnou atmosféru Karlových Varů s hudbou a filmem na té nejvyšší úrovni a oslovit všechny, které hudba a film zajímá,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček. „První ročník předčil naše očekávání a publikum ho ocenilo, proto jsme rádi, že i podruhé můžeme propojit dva světy, které se sice liší formou, ale sdílejí touhu nabídnout hluboký a nezapomenutelný zážitek.“

Hudební část Variací představí posluchačům, podobně jako v loňském roce, mistrovská díla v netradičních prostorách. V pátek 11. listopadu 2022 se od 17:00 hodin koná koncert v budově bývalé spořitelny na Divadelním náměstí. Dechový soubor složený ze členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Martinem Petrákem přednese skladby Františka Kramáře a Jiřího Družeckého.

Domingo Hindoyan (foto Victor Santiago)

V sobotu 12. listopadu 2022 se ve 14:00 hodin uskuteční koncert Dvakrát Mozart ve Vřídelní kolonádě. V podání Komorního orchestru členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru zazní například Houslový koncert B dur, který je vůbec první Mozartovou koncertní skladbou pro sólový nástroj. Sólo na housle zahraje Jan Fišer, koncertní mistr České filharmonie. Oba koncerty budou pro veřejnost zdarma.

Vrcholem hudebního programu Variací bude večerní koncert České filharmonie v Městském divadle Karlovy Vary, na němž zazní Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena. Dvořákův houslový koncert je hráčsky virtuózní, zároveň se však vyznačuje výraznou zpěvnou melodikou a barevně bohatým a propracovaným orchestrálním doprovodem. Beethovenova Sedmá symfonie není do programu zařazena náhodou. Skladatel na ní pracoval mezi lety 1811 a 1812 během lázeňského pobytu, který trávil v Teplicích, Karlových Varech a Františkových Lázních. První domácí orchestr bude řídit jeden z nejuznávanějších současných světových dirigentů Domingo Hindoyan, sólistou večera je koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments