Prostory O2 universum Praha rozezní poprvé v historii klasická hudba

Ve středu 13. listopadu ve 20 hodin rozezní prostory nově otevřeného největšího multifunkčního kulturního a kongresového centra ve střední Evropě – O2 universum Praha – poprvé v historii klasická hudba. V předvečer 30. výročí sametové revoluce zde orchestr PKF — Prague Philharmonia pod taktovkou svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma uvede symbolicky Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena.
O2 universum_(foto Jan Brychta)

Ve svém českém debutu se v sopránovém partu představí libanonsko-kanadská pěvkyně, držitelka nominací na International Opera Award 2019 a Juno Award 2019, Joyce El-Khoury. „Když zazní první takty ze čtvrté věty Deváté symfonie a já jsem na scéně, cítím se nesmírně šťastná, že žiji a že mohu zpívat tuto krásnou hudbu. Óda na radost je poselstvím jednoty, svobody, radosti a nejvyšší formy humanity. Mnoho zpěváků říká, že zpívat Beethovena je obtížné, a  já v určitém ohledu chápu proč. Ale v tuto chvíli musíte prostě vnímat svůj hlas jako instrument, na který hrajete nejlépe, jak umíte. Mně osobně dovoluje Beethovenova hudba zpívat srdcem, a to je pro mne nejdůležitější,“ vyjádřila se Joyce El-Khoury k Beethovenově Deváté. Jejími partnery budou francouzská mezzosopranistka Stéphanie dOustrac, proslulý novozélandský tenorista Simon ONeill a ruský basista Dmitrij Belosselskij. Sborového partu se ujme Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

„Prostory O2 universa byly navrhovány s vizí otevřít se všem typům hudby, všem typům umění, včetně hudby klasické.  Beethovenova Devátá symfonie je výjimečná událost tím, že to je první koncert klasické hudby v těchto prostorách, a mám radost, že se potvrzuje multifunkcionalita O2 universa, kdy prostory mohou sloužit i tomuto žánru,“ dodává Robert Schaffer, předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti Bestsport, která je pořadatelem koncertu. Za projektem stojí také tradiční partner významných kulturních akcí – Komerční banka a.s., která nad projektem převzala generální partnerství.  „V tomto koncertu se prolínají dvě nám velmi blízké a sympatické linie – tradiční podpora Komerční banky jedinečným kulturním projektům, které se vymykají běžné nabídce, a naše generální partnerství s orchestrem PKF — Prague Philharmonia, které za dva roky spolupráce přineslo celou řadu unikátních hudebních počinů,“ uvádí Michal Teubner, specialista externí komunikace Komerční banky.

Koncert se svým charakterem a poselstvím připojuje k oslavám 30 let od sametové revoluce. „Beethovenova hudba se v závěru Deváté symfonie stává nejen uměním, ale až jakousi politickou či sociální misí. Myslím si dokonce, že v těchto momentech se mnozí cítí jako lepší lidé,“ uzavírá dirigent večera, Emmanuel Villaume.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na