Protesty v ulicích Brna kvůli Janáčkově opeře
Až tisícovka zaměstnanců a příznivců opery Národního divadla Brno protestovalo dnes odpoledne v ulicích Brna proti plánovaným škrtům v brněnské kultuře a úvahám o dočasném přerušení činnosti operního souboru. Pochod městem začal u Mahenova divadla. Protestující se pak zastavili také na náměstí Svobody a Moravském náměstí, postupně se k nim přidávali další lidé.
Od kolemjdoucích nasbírali organizátoři stovky podpisů pod petici na svou podporu. Účastníci protestu měli transparenty jako například Nerušte divadlo, zrušte ředitele a Chceme divadlo, ne propouštění. Nesli také velké fotografie primátora Romana Onderky a ředitele divadla Daniela Dvořáka.
Odborářka Hana Procházková z Unie profesionálních zpěváků přečetla prohlášení, podle kterého ředitel divadla ztratil důvěru odborářů a dopustil se “řady manažerských selhání”. Odboráři Dvořákovi vyčítají to, že dostatečně nehájí zájmy operního souboru s tradicí dlouhou téměř 130 let.
Protestu se zúčastnily také desítky studentů konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění, členové jiných brněnských divadel a další umělci. Operní sbor zpíval v ulicích slavné melodie, například z Verdiho Nabucca a Smetanovy Prodané nevěsty. Členové orchestru hráli fanfáry ze Smetanovy Libuše.
Město Brno zvažuje na příští rok až dvacetiprocentní škrty ve všech příspěvkových organizacích včetně divadel. Úvahy o přerušení činnosti operního souboru se objevují kvůli plánované rekonstrukci Janáčkova divadla, kde opera uvádí většinu svých představení. Jednání o míře škrtů, podobě úsporných opatření ani opravách divadla ale dosud neskončila.
Divadelní odbory už v úterý oznámily, že ředitel Národního divadla Brno Dvořák ztratil jejich důvěru. Dočasné přerušení činnosti by operu podle odborářů nevratně poškodilo. Dvořák označil kritiku za nedůvodnou. Kritici podle něj nemluví za všechny zaměstnance a nemají dost informací. Podle Dvořáka se o úsporách stále definitivně nerozhodlo.
“Vypracoval jsem dvě krajní alternativy. Někde na úsečce mezi nimi se bude pohybovat výsledné řešení. Na jedné straně je možnost, že si divadlo vezme úvěr. Na druhé straně je nějaká odstávka,” řekl v úterý novinářům Daniel Dvořák. Ústní výpověď z divadla už ale dostalo 51 pracovníků dílen, jejichž zástupci se protestu také zúčastnili.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]
Tohle všechno je sice krásné, ale nemyslím si, že by to něco výrazně změnilo.
F.
jo, to asi máte pravdu,F. :(( tak to chodí.
divím se reakcím ředitele, že zaměstnanci nemají dost informací. PROČ je nemají ? Proč je nemají občani? Vyhazuje z práce lidi a ani jim své myšlenkové pochody nevysvětlí. Jasně že to myslí dobře, jenom se neobtěžuje lidi, kteří by to nemohli pochopit, zbytečně informovat. Vůbec o tom nepochybuju….
Hanka
Do protestů by směla zapojit všechna divadla v ČR, protože situace okolo NDB ohrožuje činnost jakéhokoli z nich. Je potřeba, aby se informace o chování politiků a managerů dostali do široké veřejnosti. Je třeba, aby se celý národ postavil za svou kulturu, za svou historii, za svou identitu – vše co dovidla zahrnují! Je třeba, aby za kulturou v ČR stála všechna média, všechny společensky významné osobnosti. Považoval bych za vhodné, podat stížnost do Bruselu o zacházení politiků a managerů s naší kulturou. Musí se za nás postavit UNESCO a další mzinárodní organizace. Pak budou všichni nezodpovědní správci českého umění postaveni před skutečnou odpovědnost a začnou své skutky zvažovat. Vzhůru do toho! Doporučuji kontaktovat zástupce odborů ve všech divadlech a sjednotit se na taktice postupu proti společnému nepříteli. Dámy a pánové, páni politici a manageři nám vypověděli válku – s pouhou defenzivou neobstojíme – musíme přejít do útoku. S pozdravem Honza V.
pardon: "vše co divadla zahrnují" nikoli dovidla
"do protestů by se měla" nikoli "směla" …psal jsem v rozhořčení, Honza V. 
Petici jsem jako barněnský patriot a obdivovatel divadelního umění podepsal, ale nedomnívám se, že je formulována dostatečně. V NDB jsou problémy, vyžadující globální řešení. V petici se např. neprotestuje proti dříve avizovanému propouštění cca 50 zaměstnanců. Ti jistě podporují ohrožené herce, ale podporují herci také je? Nespokojí se s tím, že divadlo se nezavře, ale 50 jiných lidí přesto ztratí práci? Primární jsou požadavky na příděl peněz a na jejich nevyhazování, jak to předváděl ředitel Dvořák: postmoderniostické experimentální přístupy s poloprázdnými hledišti, premiéry se 3 reprízami a dost – to přece není uvážlivá ekonomická politika, vybučení zahraniční režiséři. Požadavky by tedy měly být formulovány na finanční podporu NDB jako takového s protihodnotou uvážlivé dramaturgie, neuzavírání Janáčkovy opery na 7 měsíců (existují rozumnější cesty)a zachování pracovních míst herců a všech dalších zaměstnanců. Pochopitelně také odvolání ředitele Dvořáka (vygooglujte si jeho dřívější ekonomická selhání v jiných divadlech)
A milovník kultury Roman Onderka? Přečtěte si to na jeho stránkách:
https://www.romanonderka.cz/kdo-jsem/podporuji-me/480-ak-arch-daniel-narodni-divadlo-brno.html
Vyhozením 50 zaměstnanců se prý vyřeší 12 milionů korun ze 40. Hloupost – nevyřeší: odcházející lidé z dílen, výrobci dekorací, kostýmů – ty ale stejně budou muset být vyrobeny. Externími zakázkami, za které se bude platit – možná víc než za práci kmenových zaměstnanců. Představa léčby propouštění je nesystémová: co za rok? co za dva? Kdo bude propuštěn pak? Za jedno propuštění bych se však z celého srdce přimlouvala: za propuštění současného ředitele Dvořáka, který je možná dobrým scénografem, ale o co více fantazie vkládá do svých scén, o to méně jí používá pro řízení Národního divadla.
S.
Petici jsem podepsal, ale svůj podpis neberu jako protest proti propouštění zaměstnanců, to je otázka pracovněprávních vztahů v organizaci, do kterých mi nepřísluší zasahovat. Beru jej jako protest proti snahám vzít mi (jako prostému návštěvníkovi) přední operní dům v ČR, který mám rád, který má svou tradici, do Brna už dlouho patřil a i dnes bezesporu patří.
Z vyjádření radnice i ředitele Dvořáka přímo čiší pokrytectví: radnice za nic nemůže, ta jen byla nucena krátit rozpočet a uložila řediteli divadla, aby předložil vyrovnaný rozpočet; jak to udělá, je jeho věc. Ředitel taky za nic nemůže, jen navrh 2 extrémní možná opatření (úvěr nebo zrušení souboru) a je na radnici, který bod mezi oběma krajními polohami divadlu schválí. Jen ta veřejnost se prý zbytečně ukvapuje s protesty. Takže jsou na nás vlastně všichni moc hodní, chtějí pro nás jen to nejlepší a my jsme zabedněnci, že to nechceme vidět.
Ale D. Dvořák to nebude řešit, jde mu jen a jen o divadelní business a kšeftmanství. Jistě, že se nic nevyřeší. Hlavně, když bude stavební zakázka přiklepnuta některému ze známych podnikatelů zakázka za 1 800 000 000 je fakt slušná porcička a určitě zbyde i na místní komunální lumpy. Pročpak nešetří na úřednících magistrátu, možná by se jich tam mohlo propustit stovky.
To VlaM:
No a to je právě ten problém: že někteří mohou nahlížet na věc jen z hlediska svého osobního zájmu a dílčího cíle, namísto celostního a systémového přístupu. Může to vést k nejednotě a ve výsledku k poškození NDB a produktů, které předkládá nám, divákům.
Já nevím, co je to "celostní" a "systémový" přístup. "Celostní" je medicína (ta šarlatánská) a "nesystémová" je navržená právní úprava v parlamentu, pokud je někdo proti ní.
.
Já bych řekl, že veřejný zájem (jako souhrn osobních zájmů jednotlivců z řad veřejnosti) na zachování opery je dostatečný argument. To, jestli propustí tam toho sboristu nebo tam tu houslistku není otázka veřejného zájmu, pokud bude provoz souboru v neklesající kvalitě zachován.
V současné epoše vulgární ekonomizace všech zákoutí veřejného života, v době záchvatů rituálního šetření, jsou jedinci obdaní hroší kůží oním "systémovým řešením". Bez takových by budování neoliberální šedé pouště, v níž za vodu platíte stále víc buď proto, že jí plýtváte, nebo proto, že jí spotřebujete málo, vůbec nebylo možné. Konec může nastat jedině v okamžiku, kdy na sebe jednotliví rezortní Dvořáci narazí a navzájem se zneutralizují.
V současné chvíli protesty asi nic nepomohou.
Pokud ale Brňané zase zapomenou a ve volbách to Onderkovi nespočítají, pak si zrušení divadla plně zaslouží.
Je přitom úplně jedno, jestli je dotyčný primátor zrovna modrý nebo oranžový – jde o signál, že TOTO si nikdo nemůže dovolit, ani kdyby byl puntíkovaný…
To VlaM:
Všechno jsou to spojené nádoby. Nejde jen o pracovně-právní vztahy, ale o všechny vztahy. Celostní = komplexní.
Ale ono zaklínadlo šetření je něco, čím nám věší všem bulíky na nos. Kdo je trochu soudný ví dobře, že se i přes slovo úspory v každé své větě tahle vláda k žádným nedohrabala. Jen zvyšuje daně. To přeci není žádné úsporné opatření. A úsporným opatřením není ani zrušení čehokoliv. Opravdové změny vedoucí k menším výdajům zatím nejsou ani na papíře a obávám se že tahle vláda skončí dřív, než se k něčemu zmůže. Pak nám nastoupí zase oranžoví panáčci, kteří daně vrátí zpátky a budou dál vesele rozhazovat, ale ke koncepčním změnám se také nepohrnou, aby se udrželi co nejdéle u moci. Takže je to začarovaný kruh. Ať modří nebo oranžoví, vždy to je jen o tom nabulíkovat voliči něco, aby si myslel, že jde o veřejné blaho a jet si ve své špíně a ruka ruky myjícím bahně dál. To je i v tomto případě. Nevěděla rada města Brna o kolik požádala dotací a kolik bude potřebovat dovalit z vlastního rozpočtu? Nepřipravila se na to, že ty dotace dostane? Teď flikuje a balamutí brňany, že je třeba extrémně šetřit! To jsou jen kecy milí brňáci, kecy v kleci. Stejné na celostátní úrovni, jako v komunále. Pod záštitou úspor zrušili i SOP, ale přitom nevyčíslili ani korunu. Dopadne to tak, že ND si za dva roky řekne o víc, protože další budovu neutáhne, oni mu nedají a budovu prodají soukromníkovi. Lidi nejsou pitomci milý pane Onderko a vědí moc dobře, jak pracujete, jak na celostátní úrovni, tak i v té komunální špíně.
https://brnensky.denik.cz/kultura_region/reditel-dvorak-jsou-jen-spatna-a-horsi-reseni.html
Hroší kůže některých lidí až bere dech…
To je tedy síla, ten článek.