Průvodce letními operními festivaly: Dalhalla

Co na tom, že to byl meteorit, který na tohle místo dopadl před 360 miliony lety a vytvořil hluboký kráter. Co na tom, že při tom vzniklé horniny se později začaly těžit jako kvalitní mramor. Nyní je to jedno z nejromantičtějších míst pro provozování opery. Ano, kráter po meteoritu, později lom, byl v roce 1993 přeměněn na jedno z nejkrásnějšch míst na světě, kde se dá shlédnout operní představení nebo koncert. V srdci Švédska, sedm kilometrů severně od města Rättvick, šedesát metrů pod úrovní terénu, leží jedno z nejnádhernějších přírodních jevišt na světě – Dalhalla. U jezera na dně kráteru dlouhého čtyřista metrů a širokého stopětasedmdesát metrů bylo vybudováno festivalové zázemí s jevištěm pro čtyři tisícovky lidí. Akustická hodnota lokality se řadí k nejlepším v Evropě a mimo jiné se zde pořizují i zvukové záznamy pro nová CD s vážnou hudbou. Lokalita je cenná ještě jednou věcí: Jde o jedno ze tří míst v Evropě, kde lze pozorovat vliv dopadu velkého meteoritu na okolní krajinu a její přerod.

To, že se tenhle kráter přerodil v akusticky dokonalou stage, má za následek žena – Margarette Dellefors, která v roce 1991 hledala vhodné místo pro letní hudební festival. Našla zde. A učinila z něj z hlediska akustiky dnes nejuznávanější místo na zemi.

Každé léto od poloviny června do poloviny září Dalahalla představí 20 až 30 hudebních událostí různých žánrů. Nejvýznamnější místo zastává Dalhalla Opera Festival, který se díky špičkovému obsazení a prostředí stává vyhledávanou mekkou všech akustických fajnšmekrů. Letos je na programu Kouzelná flétna, ve dvou představeních 14. a 20. srpna. Kromě neuvěřitelně krásného prostředí s jezerem okolo jeviště a hvězdnou oblohou vysoko nad vámi, činí neopakovatelnou atmosféru zde shlédnutých představení ještě jedna věc: Hraje se pro 4000 (!) diváků, bez jakékoliv amplifikace – tak dokonalá je zde akustika. I divák v poslední řadě, který na jevišti vidí jen malé drobné postavičky, si ale odnáší neuvěřitelně silný zvukový zážitek!

Jezero hraje ve většině produkcí velmi zásadní roli a je zakomponováno do scénografie. Nejinak je tomu i v letošní Kouzelné flétně. Ve Švédsku není o nějaký ten déšť v létě nouze a tak po zaparkování nezapomeňte s sebou vzít deštník nebo pláštěnku. Jít totiž nahoru do auta nebo autobusu zpět pro zapomenutý deštník po téměř dva kilometry dlouhé spirálovitě se vinoucí cestě z kráteru je škoda a také zbytečná námaha. I když… Za ten krásný pohled dolů to určitě stojí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments