Průvodce letními operními festivaly: Orange

Patří k těm z nejkrásnějších. V přitažlivém kraji vinic, levandulových polí, kamenných gotických měst a románských kostelů leží město Orange. Původní název tohoto místa ve starořečtině zněl Choreos. V téhle pro Středoevropana krásné a přitažlivé krajině byla jedna z památek na období Římské říše a Galie – římské divadlo – upravena pro moderní divadelní provoz. Tomuto antickému divadlu místní říkají Grand Mur, Velká zeď. A říkají mu tak již dlouhou dobu. Ludvík XIV o tomhle starověkém divadle řekl: “Je to nejkrásnější zeď v mém království…”

Názvem Velká zeď se honosí zbytek budovy antického divadla, postaveného pravděpodobně v 1. století před naším letopočtem. Divadelní zeď neboli skéna (dnešním jazykem by se řeklo scéna) je dlouhá 103 metrů a vysoká 37 metrů. Před ní se rozprostírá jeviště dlouhé 62 metrů a 12 metrů hluboké. V prvním patře je 21 slepých arkád, v druhém dvě řady konzolí, jež nesly tyče, na které se natáhlo vélum (lněné plachty), chránící diváky před prudkým sluncem nebo náhlým deštěm. Hlediště si zachovalo klasický hemicyklický, tedy postupně stoupající tvar, a když jej římané postavili, mělo kapacitu 12-15 tisíc míst. V současnosti, po úpravách a uzpůsobené modernímu divadelnímu provozu, má kapacitu 9 tisíc návštzěvníků.


Oranžský festival je starý přes 130 let. První představení v novodobé historii se tu pořádalo v roce 1869. Šlo o operu s náboženským námětem Joseph, jejíž autorem je skladatel Étienne Méhul. Dnes zajišťuje provoz festivalu společnost Théatre Antique National d’Orange a nehraje se zdaleka jen ve starém římském divadle. I když nejvelkolepější operní produkce, čítající až 400 účinkujících na scéně, se uvádějí právě zde. Komorní představení a recitály se hrají i na scéně postavené na hlavním náměstí městečka Orange mezi úzkými středověkými uličkami.


Letošní program čítá dvě “velká” operní představení: 15. a 18. července Pucciniho Toscu a 4. a 7. srpna Gounodovu Mireille. Kromě toho vystoupí s programem árií na samostatném koncertu Natalie Dessay a Juan Diego Flórez, symfonickým koncertem se představí Orchestre National de Bordeaux-Aquitaine. Ceny vstupenek na operní produkce se tady pohybují v rozmezí 27 až 223 Euro.

Pro ty z vás, kteří se ještě nerozhodli, kde stráví letošní dovolenou a láká je poznat tenhle krásný kus Provénce, kde lze strávit poklidných pár dní v rodinném hotýlku a na kole projíždět krajinou s dozrávající levandulí, mám dobrou zprávu: lístky na Gounodovu Mireille ještě seženete.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments