První koncert České filharmonie pro testované publikum bude věnován rodinám obětí pandemie

Česká filharmonie oslaví v pondělí 10. května ve 20.15 hodin 125 let od svého založení koncertem pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. Přímo ve Dvořákově síni Rudolfina bude poprvé od října minulého roku sedět 350 posluchačů s platnými PCR testy. Živý přenos pro diváky ČT art a sociálních sítí zajistí Studio Rudolfinum. Moderování se ujme Marek Eben. Koncert bude mít i benefiční rozměr. Nadace Via založila sbírku na podporu rodin pracovníků v sociálních službách, kteří zemřeli na covid-19 při výkonu povolání.

Jan Mráček a Česká filharmonie (foto Petr Kadlec)
Jan Mráček a Česká filharmonie (foto Petr Kadlec)

Ve Dvořákově síni Rudolfina zasednou vedle zástupců partnerů České filharmonie i její abonenti, kteří si zakoupili benefiční vstupenku za dva tisíce korun. O možnosti účasti na koncertu byli informováni v pondělí ráno. Všichni posluchači před koncertem podstoupí PCR test, jehož negativní výsledek předloží při vstupu do Rudolfina. Testování je organizováno ve spolupráci s Českou spořitelnou a Ústavem molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením docenta Mariána Hajdúcha. Během koncertu budou dodržována všechna platná hygienická opatření včetně respirátorů a rozestupů. Mezi dvojicemi posluchačů ze stejné domácnosti bude vždy jedno volné místo, každá sudá řada bude prázdná. Počet míst v sále je omezen na třetinu celkové kapacity.

Podobně jako v případě předchozího benefičního koncertu zaměřeného na psychickou pomoc zdravotníkům chtějí Česká filharmonie a Nadace Via otevřít jedno z opomíjených témat koronavirové krize. Výtěžek benefice bude proto tentokrát věnován více než dvěma desítkám rodin zaměstnanců sociálních služeb, kteří na covid-19 v uplynulém roce zemřeli.

„V České republice působí přibližně 2 150 poskytovatelů sociálních služeb, kteří podporují, pomáhají a pečují o statisíce klientů. Jen v pobytových sociálních službách se zaměstnanci těchto služeb starají o téměř 70 tisíc seniorů nebo osob se zdravotním postižením,“ upozorňuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. „Kvůli koronavirové epidemii prošli poskytovatelé sociálních služeb velmi náročným obdobím, obzvláště pak podzimní vlna otestovala jejich odhodlání a obětavost. Navzdory kritické situaci se ale dokázali kvalitně postarat o prarodiče, rodiče a blízké těch, kteří to z mnoha důvodů sami nezvládli. Přesto sociální služby stále zůstávají spíše na okraji zájmu společnosti a být pracovníkem sociálních služeb je podhodnocenou a nedoceněnou profesí, jako ostatně i v mnohým dalších evropských zemích,“ uzavírá.

Semjon Byčkov (foto Petra Hajská)
Semjon Byčkov (foto Petra Hajská)

Šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov provede skladby Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Alessandra Marcella, Camilla Saint-Saënse a Georgese Bizeta. Sólových partů se ujmou umělci prvního českého orchestru – houslista Jan Mráček, violoncellista Václav Petr a trumpetista Walter Hofbauer. Přenos Studia Rudolfinum režíruje Michael Beyer, hudební režie se ujme Holger Urbach.

Program:
Antonín Dvořák: Slavnostní pochod op. 53a
Antonín Dvořák: Slovanský tanec č. 7 C dur op. 72
Antonín Dvořák: Klid pro violoncello a orchestr op. 68/5
Petr Iljič Čajkovskij: Romeo a Julie, předehra-fantazie (finální verze 1880)
Alessandro Marcello: Koncert c moll pro hoboj a smyčce a basso continuo arr. v úpravě pro trubku
Camille Saint-Saëns: Introdukce a rondo capriccioso op. 28
Georges Bizet: Arlézanka (výběr): suita 1 – Předehra, Menuet, Adagietto; suita 2 – Farandola

Účinkující:
Jan Mráček – housle
Václav Petr – violoncello
Walter Hofbauer – trubka
Semjon Byčkov – dirigent
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Michael Beyer – režie
Petr Vejslík – hl. kameraman
Holger Urbach – hudební režie

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments