Slovenská filharmonie v pátek opět vystoupí s publikem

V pátek 7. května 2021 se v Koncertní síni Slovenské filharmonie uskuteční symfonický koncert, po dlouhé době opět s abonenty a posluchači orchestru. Koncert začne v 19:00, v přímém přenosu bude také vysílán na webových stránkách Slovenské filharmonie.

Slovenská Filharmonie (foto Peter Brenkus)

Na základě aktuálně platných informací ve slovenském kulturním semaforu a ve Vyhlášce Úřadu veřejného zdravotnictví SR ze dne 29. dubna 2021 může Slovenská filharmonie ve svém sále přivítat 150 návštěvníků.

Na páteční symfonický koncert jsou přednostně zvaní držitelé abonentek cyklů AD, BE, A, B, D a E. Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků je potřeba vyzvednout si volnou vstupenku dopředu na pokladnici SF od úterý 4. května. Doprodej nevyzvednutých vstupenek pro nové zájemce proběhne v pátek 7. května od 13:00 do 18:30 – zaplatit za vstupenky je možné pouze bezhotovostně.

Po boku orchestru SF se v pátek představí tři mladí sólisté, studenti Vysoké školy múzických umění v Bratislavě – sopranistka Tatiana Hajzušová, klavíristka Tereza Špuláková a violista Martin Ruman. Díle W. A. Mozarta, P. I. Čajkovského, W. Waltona a D. Šostakoviče zazní v nastudování dirigenta Rastislava Štúra.

Koncert otevře předehra k opeře Figarova svatba, KV 492 W. A. Mozarta. Ze závěru třetího dějství stejné opery pak zazní v podání Tatiany Hajzušové recitativ a árie E Susanna non vien!, Dove sono. Dále bude následovat árie z dopisové scény z prvního dějství Čajkovského opery Evžen Oněgin „Já píši vám…“, před kterou orchestr zahraje Polonézu z třetího dějství.

Violista Martin Ruman vystoupil jako sólista, komorní hráč nebo sólový violista Slovenské filharmonie téměř ve všech zemích Evropy. V rámci pátečního večera uvede Koncert pro violu a orchestr britského skladatele Williama Waltona, dílo plné romantických melodií, bohaté harmonie a melancholie.

Na závěr je na programu hravý a půvabný Koncert pro klavír a orchestr č. 2 F dur, Op. 102. Dmitrije Šostakoviče. Zazní v interpretaci Terezy Špulákové, která získala ocenění na několika mezinárodních soutěžích a absolvovala mistrovské kurzy u předních umělců a studijní pobyty v Portu a Helsinkách.

Dalšímy koncerty s publikem v prostorech Slovenské filharmonie bude v neděli 9. května koncert Slovenského komorního orchestru v 16:00 a ve čtvrtek 13. května symfonický koncert Populárního cyklu od 19:00.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments