Týden s tancem

Shrnutí letošních oslav Mezinárodního dne tance u nás, Losers Cirque Company na letní scéně Divadla BRAVO! i novinky ve světě tance za hranicemi.
Losers Cirque Company

Mezinárodní den tance 2021
Minulý čtvrtek proběhla oslava Mezinárodního dne tance 2021 a jako už pravidelně připravili i letos pořadatelé z Art 4 People celodenní taneční program. Zhlédnout bylo možné vystoupení profesionálních divadelních souborů (Národní divadlo Praha, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské aj.), ukázku tanečního filmu Jiřího Kyliána, společný baletní trénink pod vedením šéfů uměleckých souborů a baletních mistrů včetně Darii Klimentové z The Royal Ballet School of London, vystoupení a workshopy napříč nejrůznějšími tanečními styly a celorepublikový flashmob, který natočili Taťána G. Brzobohatá, Ondřej G. Brzobohatý, Vlastimil Harapes a Elis Mraz pod vedením choreografa Marka Zelinky. Záznam z akce je dostupný ke zhlédnutí zdarma na www.mezinarodnidentance.cz.

Martin Kolda, dramaturg Mezinárodního dne tance a ředitel Art 4 People uvedl: „Máme za sebou již sedmý ročník oslav Mezinárodního dne tance, který jsme kvůli omezením museli realizovat v on-line prostoru. Program, který sledovalo tisíce diváků byl pestrý, celkem bylo uvedeno několik desítek vystoupení a workshopy ze 14 tanečních žánrů. Rekordní byl zájem o taneční flashmob, kterým jsme dle statistik oslovili přes 100 tis. lidí a pouze do závěrečného sestřihu se zapojilo přes 563 tanečníků z celé České republiky i zahraničí.“ Záznam flashmobu můžete zhlédnout ZDE.

Akce s heslem „Kdo tančí, nestárne!“ byla realizována ve spolupráci s Nadací Krása pomoci a vyzývala veřejnost, aby podpořila úsilí nadace o zlepšování života seniorů a přispěla do charitativní kampaně ZDE. On-line sbírka je otevřena až do 16. 5. 2021 a přispět může kdokoliv libovolnou částkou.

Tanečníci Moravského divadla Olomouc během Mezinárodního dne tance (foto Moravské divadlo Olomouc)

Losers Cirque Company a letní scéna Divadla BRAVO!
Novocirkusové uskupení Losers Cirque Company se chystá na letní sezónu. Od června až do srpna se bude možné s akrobaty vidět po dlouhé době zblízka v zahradách Kláštera sv. Anežky České (U Milosrdných 17, Praha 1).
Na programu budou k vidění jak nestárnoucí klasiky repertoáru jako The Loser(s) nebo Vzduchem, ale rovněž zbrusu nové představení Konkurz. Připraveny jsou rovněž pohádky pro děti a venkovní lekce párové akrobacie.

Do prodeje bude na každé představení vypuštěno pouze 200 vstupenek a veškeré akce proběhnou v souladu s aktuálními vládními nařízeními.

Tanec v zahraničí
Ještě v rámci oslav Mezinárodního dne tance uveřejnil minulý čtvrtek na svém Youtube baletní soubor Nizozemské národní opery novou choreografii Davida Dawsona Metamorphosis. Dílo na skladby minimalisty Philipa Glasse vzniklo speciálně k této příležitosti a bylo nazkoušeno téměř výhradně díky konferencím přes platformu Zoom, skrze niž se choreograf spojoval se tanečníky na sále. Výsledky jejich práce si ještě stále můžete pustit zde.

Milánský baletní soubor z Teatro alla Scala si v rámci oslav připravil speciální taneční trénink, který se uskutečnil přímo na scéně slavného operního domu. Online je stále k vidění zde.

Dutch National Ballet – Metamorphosis (foto Hans Gerritsen)

Interpetová televize Marquee TV, která se zaměřuje na streaming tanečního umění, zveřejnila svůj program pro letošní jaro. V bohaté videotéce by se měly objevit nové taneční filmy El Cruce Sobre El Niagara a Soledad souboru Acosta Danza, dále pak videa z dílny BalletBoyz, Rusell Maliphant Dance Company a Barre Project Williama Forsytha a tanečnice Tiler Peck.

A pro ty z vás, kdož vládnou anglickým jazykem a rádi poslouchají povídání o tanci, si připravil soubor New Adventures nový podcast s názvem Bourne to Dance. Moderátor Paul Smethurst v něm bude zpovídat členy slavného britského tanečního tělesa, v prvním zhruba hodinovém díle padla volba celkem logicky na zakladatele, uměleckého šéfa a choreografa Matthew Bournea. K poslechu zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments