První letošní koncert ke zkoušce sirén

První únorovou středu se opět rozezní sirény svým monumentálním zkušebním tónem a Orchestr BERG láká do pražského Centra architektury a městského plánování (CAMP) k další nové skladbě, která vznikla speciálně pro tuto chvíli. Skladatel František Chaloupka v ní vyzdvihuje fakt, že máme vlastně ohromné štěstí, že sirény znějí pouze zkušebně. Polední mikrokoncerty ke zkoušce sirén jsou veřejnosti volně přístupné a jsou součástí letošní jubilejní dvacáté sezóny orchestru.
Camp (foto IPR)

Již druhým rokem se ve spolupráci Orchestru BERG a Českého rozhlasu uskutečňují krátké koncerty – hudební intervence k pravidelné zkoušce sirén. Celkem jich do konce roku 2020 bude symbolicky dvacet, právě tolik sezón Orchestr BERG se svým typickým a kreativním způsobem představuje veřejnosti současnou hudbu. Projekt Hudba k siréně se snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které nás obklopují a které už většinou ani nevnímáme.

Partnerem únorové akce je také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Široká veřejnost si v jeho Centru architektury a městského plánování v areálu Emauzského kláštera může vychutnat světovou premiéru novinky Štěstí. Její autor skladatel František Chaloupka ve svých dílech často využívá prvky konceptuálního umění. „Štěstí… Máme štěstí… Je to jenom zkouška…“ zaznívá v podání nymf – sirén. Pějí ódu, mají šířit pozitivní náladu, a to nejen na místě ale i po rozhlasových vlnách.  „Vnímání zkušebního zvuku sirény vytváří poutavou dichotomii – na jedné straně jde o zvuk, který může představovat hrozivé nebezpečí, na straně druhé naše otupené smysly tento zvuk odsouvají z centra pozornosti na periferii zájmu,“ upozorňuje Chaloupka. A ředitel IPR Ondřej Boháč k tomu dodává: „Město je plné různých zvuků a zkouška sirén je jedním z  nejvýraznějších. Oceňujeme, že Orchestr BERG tento rutinní moment kreativně oživuje a upozorňuje i na jeho podstatu.“

 

HUDBA K SIRÉNĚ: ŠTĚSTÍ
středa 5. února 2020, 11:50 (!) | CAMP (Vyšehradská 51, Praha 2)
koncept / hudba: František Chaloupka (světová premiéra)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat