První letošní koncert ke zkoušce sirén

První únorovou středu se opět rozezní sirény svým monumentálním zkušebním tónem a Orchestr BERG láká do pražského Centra architektury a městského plánování (CAMP) k další nové skladbě, která vznikla speciálně pro tuto chvíli. Skladatel František Chaloupka v ní vyzdvihuje fakt, že máme vlastně ohromné štěstí, že sirény znějí pouze zkušebně. Polední mikrokoncerty ke zkoušce sirén jsou veřejnosti volně přístupné a jsou součástí letošní jubilejní dvacáté sezóny orchestru.
Camp (foto IPR)

Již druhým rokem se ve spolupráci Orchestru BERG a Českého rozhlasu uskutečňují krátké koncerty – hudební intervence k pravidelné zkoušce sirén. Celkem jich do konce roku 2020 bude symbolicky dvacet, právě tolik sezón Orchestr BERG se svým typickým a kreativním způsobem představuje veřejnosti současnou hudbu. Projekt Hudba k siréně se snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které nás obklopují a které už většinou ani nevnímáme.

Partnerem únorové akce je také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Široká veřejnost si v jeho Centru architektury a městského plánování v areálu Emauzského kláštera může vychutnat světovou premiéru novinky Štěstí. Její autor skladatel František Chaloupka ve svých dílech často využívá prvky konceptuálního umění. „Štěstí… Máme štěstí… Je to jenom zkouška…“ zaznívá v podání nymf – sirén. Pějí ódu, mají šířit pozitivní náladu, a to nejen na místě ale i po rozhlasových vlnách.  „Vnímání zkušebního zvuku sirény vytváří poutavou dichotomii – na jedné straně jde o zvuk, který může představovat hrozivé nebezpečí, na straně druhé naše otupené smysly tento zvuk odsouvají z centra pozornosti na periferii zájmu,“ upozorňuje Chaloupka. A ředitel IPR Ondřej Boháč k tomu dodává: „Město je plné různých zvuků a zkouška sirén je jedním z  nejvýraznějších. Oceňujeme, že Orchestr BERG tento rutinní moment kreativně oživuje a upozorňuje i na jeho podstatu.“

 

HUDBA K SIRÉNĚ: ŠTĚSTÍ
středa 5. února 2020, 11:50 (!) | CAMP (Vyšehradská 51, Praha 2)
koncept / hudba: František Chaloupka (světová premiéra)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na