První prosincový víkend začne soutěžní přehlídka Antonín Dvořák mladým

Společnost Antonína Dvořáka navazuje na úspěšný první ročník soutěže Antonín Dvořák mladým, který se konal vloni u příležitosti oslav 180. výročí Dvořákova narození. Letošní soutěžní přehlídka je věnována komorní hře – královské disciplíně, které Antonín Dvořák věnoval značnou skladatelskou pozornost.
Prof. MUDr. Cyril Höschl (zdroj Antonín Dvořák mladým)
Prof. MUDr. Cyril Höschl (zdroj Antonín Dvořák mladým)

Mladí hudebníci se mohli přihlásit do sedmi různých věkových kategorií, přičemž každá kategorie je rozdělena podle obsazení na kategorii A (soubory s klavírem), B (soubory bez klavíru s převahou smyčců) a C (soubory bez klavíru s převahou dechů).

„Protože se nám přihlásilo také neuvěřitelných 30 duí čtyřručního klavíru, rozhodli jsme se udělat samostatnou kategorii pro čtyřruční klavír. Máme obrovskou radost, že je tolik mladých muzikantů, kteří jsou ochotni nastudovat Dvořákovo dílo – víme, jak náročný úkol to mnohdy je! Letos jsme rozšířili možnost zúčastnit se soutěže také pro mezinárodní kandidáty. S nadšením jsme přijali soubory ze Singapuru, Kanady či USA,“ říká předseda poroty Mgr. Petr Verner, violista Dvořákova klavírního kvarteta. Do poroty mj. zasedne MgA. Ludmila Peterková, MgA. František Souček, MgA. Jiří Pospíchal a MgA. Stanislav Gallin.

Soutěž je veřejná a bude se konat v Pálffyho paláci ve dnech 3. a 4. prosince 2022 ve spolupráci s Pražskou konzervatoří.

Slavnostní předzahájení dvoudenního mezinárodního maratónu soutěžní přehlídky Antonín Dvořák mladým v komorní hře proběhne v kostele sv. Vavřince, Hellichova 18, Praha 1. Koncert Dvořákova klavírního kvarteta je spojený s přednáškou předního českého psychiatra profesora MUDr. Cyrila Höschla na téma „Lidé jako olivy: Vydáváme ze sebe to nejlepší pod tlakem?“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments