Ptali jste se: Adam Zvonař

  1. 1
  2. 2

Sólista Baletu Národního divadla odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus

Soudobá kultura a pojetí divadla je svým způsobem soubojem mezi klasickým a moderním pojetí studovaných kusů. Zajímalo by mě do jaké míry a zda vůbec jsi ochoten přistoupit na nastudování klasických baletů v moderním hávu s případným posunutím dějové linky do dnešní doby, jakým způsobem nazíráš na nově vznikající balety a zda sám cítíš ambice nějaký balet vymyslet či režijně nastudovat. Děkuji (Kamil Rodan)

Je to dosti obsáhlá otázka… Ale musím se kupodivu přiznat, že jsem spíše na klasiku :-). Ale ve smyslu slova hezká a stravitelná klasika… Nemám rád, když se něco nuceně předkládá divákovi a říká se, že to je klasické a tak to má být. Mám moc rád, když se v klasických baletech objeví něco neobjeveného, to je velice těžké, ale dává to baletu život. Je to stejné jako s tanečníkem, každý do klasické variace přinese něco svého… A to dělá ten balet zajímavým. Podotýkám, že je to můj vlastní názor… A jsem rád, když choreograf připraví klasický titul v novém kabátě… Balet není nic zkostnatělého, a zaslouží si to! Ovšem někdy se to povede, někdy ne… Když se časová linka děje citelně a vkusně posune, je to jen dobře, hlavně aby se to divákovi líbilo, protože představení se dělají hlavně pro diváky! A na to by se nemělo v žádném případě zapomínat. Mám velkou radost, že vznikají nové balety, například Alenka v říši divů z Royal Ballet v Londýně je důkazem, že se skvělým způsobem dá vytvořit klasický balet s nádechem současného stylu. Mimochodem: toto představení bych přál českému publiku! Nejen, že se divák pobaví, ale skvěle se vychovává pro současný klasický balet. Já osobně se moc těším, až budu moci vytvořit nějaký balet, ale nyní chci spíše poznávat to, co se děje v zahraničí a nasbírat zkušenosti. A pak vytvořit něco, co si český divák zaslouží!

Does the Baletu ND only perform in Praha, or is there any chance that we may see you dance with the Baletu ND in the Netherlands someday soon? (Peter Wouters)

Balet ND v nejbližší době odjíždí na turné do Jižní Ameriky, kde také vystupuji. Bohužel o žádném dalším plánovaném hostování nevím.  ro informace se můžete obrátit na správu baletu Národního divadla. Pokud bych někdy v Nizozemsku vystupoval, dám vědět :-).

Pěkný den Adame, tak nás přece jen nakonec opouštíte, jak jsem se dočetla. Je mi to líto, budete nám tu moc chybět. Přeji Vám moc štěstí v zahraničí, budete nám dělat jenom čest :-). Vaše partnerka Radka jde s Vámi? (Janka)

Děkuji moc za tak krásná slova. Je to opravdu tak, odcházíme společně s Radkou Příhodovou do Maďarského národního baletu v Budapešti. Budu moc rád, když se povede jakékoli hostování v České republice. A o tom se můžete dozvědět na www.adamzvonar.cz.

Dobrý den, co říkáte na nový spot o tlustém baleťákovi? Děkuji (D.N.)

Beru to z více stran… Buďme rádi, že se alespoň nějaká video reklama na balet Národního divadla udělala. Reklama je cílená spíše na věrnější diváky baletu, kteří se v tom spotu trochu vidí a vše je takzvaně přibarveno, aby to zaujalo. Velice mě mrzí, že se doposud neudělala reprezentativní video reklama, kterou by si balet Národního divadla zasloužil. Ale nemusíme být prý zklamaní, protože se v příští sezoně baletního spotu dočkáme :-).

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak bylo pro Vás těžké vyrovnat se s moderní taneční technikou, která se objevuje v představeních Národního divadla? Děkuji a srdečně zdravím! (Eva)

Jsem moc rád, že jsem si mohl zatančit modernu od Jana Kodeta, v představení Čarodějův učeň. Neříkám, že je to pro mě jednoduché, ze všech těch top klasických rolí dělat moderní techniku. Ale změna je důležitá!

Stala se Vám někdy na jevišti nějaká nehoda? (Lucie B.)

A těch bylo 🙂 🙂 :-). Říkají, že jsem na to expert… Ale kupodivu to divák nikdy moc nepoznal. Z posledních si například živě vybavuji, jak jsem si v Šípkové Růžence v zákulisí rozepnul kostým na jezdící zip po variaci ve 3. jednání. A pak jsem hledal, hledal, zapínal… Ale nenašel, nezapnul. A na codu jsem vběhl na jeviště s rozepnutým kostýmem, který jsem si přidržoval, aby mi nespadl :-). Vtipné na tom bylo, že si tanečníci mysleli, že mi je špatně, protože jsem se držel za břicho :-).

Dobrý den, moc jste se mně líbil jako Princ v Labutím jezeře ještě s Editou Raušerovou i v Amerikáně s Nikolou Márovou. Zdá se mně, že máte raději klasiku, než modernu. Mýlím se? Taky se Vám zdá, že by klasiky mohlo být v Praze víc? Děkuji (baletomanka)

Děkuji, za hezká slova v začátku :-). Máte pravdu, klasika je moje nejoblíbenější. Myslím si, že je v Praze klasiky dost. Určitě tuto sezonu je v Národním divadle převážně více klasických titulů. A z toho mám radost!

Dobrý den, zajímalo by mě, jak funguje vztah dvou lidí od baletu. Nelezete si s Vaší Radkou někdy na nervy? Bavíte se taky o něčem jiném, než jen o baletu? Jak dlouho se vůbec znáte? A dítě plánujete? (Marta)

Jsem přesvědčen, že náš vztah funguje skvěle :-). Jak doma, tak i na jevišti. Moc rád s Radkou tancuji, protože se dobře známe a vyhovujeme si… Jasně, že se někdy neshodneme, ale je tu kompromis, který je někdy velmi důležitý. Společně se bavíme o všem, nejen o baletu :-). Známe se již od konzervatoře. A dítě plánujeme…

Dobrý den přeji, máte nějaké vzory? Myslím nejen v zahraničí, ale třeba i v souboru Národního divadla… (Jiří K.)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat