Publiku Hoffmannových povídek se v Brně otevře pohled do zákulisí

Pohled do divadelního zákulisí se otevře publiku inscenace Hoffmannovy povídky v Národním divadle Brno. Operu Jacquese Offenbacha zasadil režisérský tandem Skutr do divadelního prostředí. Groteskní, ale místy i temné dílo tam dobře zapadá, řekli režiséři novinářům.
J. Offenbach: Hoffmannovy povídky – Národní divadlo Brno 2019 (zdroj NDB)

Hrdinou opery je básník Hoffmann. Jeho idolem je operní pěvkyně Stella. Realita se v Hoffmannových povídkách prolíná s představami. “Museli jsme najít rámec, kde se vlastně celá opera odehrává. Pro nás je to pauza mezi dějstvími v opeře Don Giovanni, kde zpívá Stella. Ona je jednou aktérkou milostného trojúhelníku, který je motorem opery,” uvedl jeden z režisérů Martin Kukučka.

Princip “divadla na divadle” se odráží i v kostýmech. Dění na jevišti působí jako bizarní setkání v divadelní kantýně, kde o přestávce stojí ve frontě nalíčení herci v kostýmech s hudebníky, kulisáky a dalšími lidmi v civilním oděvu. “Pohled na tuhle řadu je něco, co koresponduje se spletitým dějem Hoffmannových povídek,” uvedl druhý z režisérů Lukáš Trpišovský.

Opera, kterou sám Offenbach nestihl dokončit, má mnoho různých verzí. “Vrátili jsme se k původnímu pořadí dějství, jak je Offenbach zamýšlel,” uvedla dramaturgyně Patricie Částková.

J. Offenbach: Hoffmannovy povídky – Národní divadlo Brno 2019 (zdroj NDB)

V roli Hoffmanna alternují Luciano Mastro a Mickael Spadaccini, jemuž je prý postava sympatická. “Hoffmann žije jako umělec, všechno má extrémní. Extrémně pije, snaží se žít každý moment, jako by byl poslední v jeho životě,” řekl Spadaccini.

Jako Múza a Nicklausse účinkují Jana Hrochová a Markéta Cukrová. Dvojice Skutr vyznává podle Cukrové hravý způsob režírování. “Nechávají volný prostor pro náš vklad, naše nápady,” řekla Cukrová. Roli Olympie nastudovala Martina Masaryková, jako Antonia alternují Pavla Vykopalová a Jana Šrejma Kačírková. Premiéra bude 20. září v Janáčkově divalde.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na