Publiku Hoffmannových povídek se v Brně otevře pohled do zákulisí

Pohled do divadelního zákulisí se otevře publiku inscenace Hoffmannovy povídky v Národním divadle Brno. Operu Jacquese Offenbacha zasadil režisérský tandem Skutr do divadelního prostředí. Groteskní, ale místy i temné dílo tam dobře zapadá, řekli režiséři novinářům.
J. Offenbach: Hoffmannovy povídky – Národní divadlo Brno 2019 (zdroj NDB)

Hrdinou opery je básník Hoffmann. Jeho idolem je operní pěvkyně Stella. Realita se v Hoffmannových povídkách prolíná s představami. “Museli jsme najít rámec, kde se vlastně celá opera odehrává. Pro nás je to pauza mezi dějstvími v opeře Don Giovanni, kde zpívá Stella. Ona je jednou aktérkou milostného trojúhelníku, který je motorem opery,” uvedl jeden z režisérů Martin Kukučka.

Princip “divadla na divadle” se odráží i v kostýmech. Dění na jevišti působí jako bizarní setkání v divadelní kantýně, kde o přestávce stojí ve frontě nalíčení herci v kostýmech s hudebníky, kulisáky a dalšími lidmi v civilním oděvu. “Pohled na tuhle řadu je něco, co koresponduje se spletitým dějem Hoffmannových povídek,” uvedl druhý z režisérů Lukáš Trpišovský.

Opera, kterou sám Offenbach nestihl dokončit, má mnoho různých verzí. “Vrátili jsme se k původnímu pořadí dějství, jak je Offenbach zamýšlel,” uvedla dramaturgyně Patricie Částková.

J. Offenbach: Hoffmannovy povídky – Národní divadlo Brno 2019 (zdroj NDB)

V roli Hoffmanna alternují Luciano Mastro a Mickael Spadaccini, jemuž je prý postava sympatická. “Hoffmann žije jako umělec, všechno má extrémní. Extrémně pije, snaží se žít každý moment, jako by byl poslední v jeho životě,” řekl Spadaccini.

Jako Múza a Nicklausse účinkují Jana Hrochová a Markéta Cukrová. Dvojice Skutr vyznává podle Cukrové hravý způsob režírování. “Nechávají volný prostor pro náš vklad, naše nápady,” řekla Cukrová. Roli Olympie nastudovala Martina Masaryková, jako Antonia alternují Pavla Vykopalová a Jana Šrejma Kačírková. Premiéra bude 20. září v Janáčkově divalde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat