Questa o quella? Zeptá se v Praze Stephen Costello

  1. 1
  2. 2

Agentura Nachtigall Artists v těchto dnech ohlásila svůj nový projekt, nazvaný Questa o quella? Ta nebo ona? – tak se bude ptát americký tenorista Stephen Costello, při společném vystoupení se svými kolegyněmi, kterými budou dvě sopranistky – Italka Maria Agresta a Američanka Angel Joy Blue. Jejich společný operní recitál v úterý 26. ledna 2016 ve Smetanově síni pražského Obecního domu doprovodí PKF – Prague Philharmonia a s italským dirigentem Francescou Ciampou.

Tady jsou podrobné vizitky všech tří sólistů:

Italská sopranistka Maria Agresta (1978) debutovala na operní scéně v roce 2007 po vítězství v několika mezinárodních soutěžích.První úspěch se dostavil již po čtyřech letech, v roce 2011, kdy ztvárnila s obrovským ohlasem u publika i kritiky Elenu v Sicilských nešporách v turínském Teatro Regio pod taktovkou Gianandrey Nosedy.

Od té doby je zvána na prestižní operní pódia po celém světě. Mezi vrcholy její dosavadní kariéry figurují titulní role v Normě v Tel Avivu, Mimì (Bohéma) ve Veronské aréně, v Mnichově, Teatro di San Carlo v Neapoli, Teatro Regio v Turíně, na Festivalu Puccini v Torre del Lago, v Benátkách, Tel Avivu a v Pařížské opeře, Gemma (Gemma di Vergy) v Teatro Donizetti v Bergamu, Elvira (Don Giovanni) v La Scale, Leonora (Trubadúr) ve Valencii za řízení Zubina Mehty a v La Scale, Micaëla (Carmen) na Masadě, Violetta Valéry (La traviata) v Berlínské státní opeře, ve Veronské aréně a v čínském městě Guangzhou, Amelia (Simon Boccanegra) v Římě s Riccardem Mutim a v Drážďanech s Christianem Thielemannem, Amalia (Loupežníci) v Benátkách, Leonora (Oberto) v La Scale, Desdemona (Otello) ve Valencii se Zubinem Mehtou, v Curychu a Janově, Julia (Vestálka) v Drážďanech nebo Elvira (Puritáni) v Pařížské opeře. V roce 2014 debutovala v londýnské Covent Garden, a to jako Lucrezia Contarini (Dva Foscariové) pod taktovkou Antonia Pappana, v první polovině roku 2015 zpívala Normu v Curychu s Fabiem Luisim a Liù (Turandot) v La Scale s Riccardem Chaillym. Její další plány zahrnují Mimì ve Vídeňské státní opeře, Mimì a Micaëlu v newyorské Metropolitní opeře, Violettu Valéry v Mnichově a v Dallasu a Liù v Chicagu. V roce 2014 Maria obdržela cenu italských kritiků Franco Abbiati v kategorii Nejlepší soprán.

Americká sopranistka Angel Joy Blue (1984) upoutá svým krásným hlasovýmu témbrem, zářícím a mrštým horním rejstříkem, který ve střední poloze dostává temnější, až kouřový nádechDíky svým hlasovým i hereckým kvalitám i díky letošní nominaci na cenu Opera Awards si neustále buduje renomé jedné z nejlepších sopranistek své generace. Díky tomu, nebo právě proto za posledních pět let Angel Joy Blue vystoupila na operním či koncertním pódiu v úctyhodných třiceti zemích po celém světě.

Důležitými milníky této sezony pro ní byl debut v hlavní roli Tosky v operním domě v San Jose, i její závazky s Lipským Gewandausorchesterem, Anglickou národní operou, Jihozápadními floridskými symfoniky, Izraelskou filharmonií, i vystoupení na Německé opeře v Berlíně na gala koncertu pomoci proti AIDS. Mimo to se Angel podílí na několika koncertech s Plácidem Domingem jako jeho zvláštní host a s Alfie Boe vystoupí na Poslední noci Proms v Londýně.

Z jejích předchozích úspěchů jmenujme alespoň Musettu v La bohéme (Puccini) v Anglické národní opeře, Americkou Lulu na festivalech v Bregenz a v Edinburku, Zneuctění Lukrécie (Britten) a Hoffmannovy povídky (Offenbach) v Divadle na Vídeňce, vystoupení s Berlínskými filharmoniky pod taktovkou Simona Rattla, či Verdiho Rekviem s Cincinnati Symphony Orchestra.

Joy Blue se zúčastnila finále pěvecké soutěže Operalia v roce 2009, kde získala první cenu v oboru Zarzuela a druhou v oboru Opera. Angel vystudovala operní zpěv na University of California Los Angeles a na University of Redlands. Svá studia prohloubila i v programu pro mladé umělce Palau de les Arts ve Valencii a v Kanadském vokálním institutu či na University of Montreal v Kanadě.

Mimo své operní úspěchy se tato kráska může pochlubit i tituly Miss Hollywood 2005 a Miss Jižní Kalifornie 2006. Joy Angel Blue se narodila v Kalifornii a v současné době žije v Londýně.

Tenorista Stephen Costello (1981) si rychle získal pověst „prvnotřídního talentu“ (Opera News) a to zejména poté, co v roce 2007, teprve dva roky po svém profesním debutu, v pouhých šestadvaceti letech debutoval v Metropolitní opeře a to rovnou na zahajovacím představení sezony.O dva roky později vyhrál Tuckerovu cenu a od té doby se představil téměř ve všech předních operních domech a festivalech na světě, včetně londýnské Královské opery v Covent Garden, Německé opery v Berlíně, ve Vídeňské státní opeře či na festivalu v Salcburku.

V sezoně 2014-15 se Stephen Costello vrací do opery v San Francisku, kde ztvární hlavní mužskou postavu ve světové premiéře nové opery Marca Tutina Dvě ženy. V Metropolitní opeře a ve Vídeňské státní opeře bude opakovat svou parádní roli v La traviatě po boku Mariny Rebeky, aby se do Met v zápěti vrátil po boku Susan Graham v Lehárově Veselé vdově. Mezi ostatní závazky patří návrat do Houston Grand Opera, kde bude debutovat v roli Ferranda v Mozartově opeře Così fan tutte, a v Austin Lyric Opera se představí v titulní roli Gounodova Romea a Julie.

V předchozích sezonách se vyznamenal především jako Zelenáč v opeře Moby-Dick (Heggie) ve Washingtonské národní opeře, Vévoda mantovský v Rigolettovi (Verdi) v Houston Grand Opera, Roberto Devereux (Donizetti) v Carnegie Hall, Fenton ve Verdiho Falstaffovi na festivalu Saito Kinen v Japonsku, či jako Percy v opeře Anna Bolena a Nemorino v Nápoji lásky (obě Donizetti) ve Vídeňské státní opeře. V opeře v Dallasu ztvárnil titulní tenorové role všech tří Donizettiho tudorovských oper, aby poté vysoupil jako Lord Percy po boku Anny Netrebko v přímém přenosu z Metropolitní opery do kinosálů po celém světě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat