Rada ND podporuje kroky k jeho transformaci

Rada Národního divadla podporuje kroky vedoucí k jeho transformaci, jejíž projekt předložil jako novou koncepci české první scény ředitel Jan Burian v únoru ministru kultury. Obsahuje i návrh zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře.

Burian členům rady předložil finanční plán instituce na období 2014 – 2018 a informoval je, že Národní divadlo pořádalo vloni na svých jevištích tisíc tři sta padesát akcí. „V sezoně tak jde o více než pět akcí denně,“ uvedl a upozornil, že s počtem výkonů logicky roste náročnost provozu.Text návrhu zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře je dílem Asociace profesionálních divadel, která sdružuje většinu českých scén. Zákonodárci by mohli divadelníkům pomoci změnou daňových zákonů, konkrétně zákona o DPH. Národní divadlo podle Buriana ročně vrátí státu na DPH dvacet devět milionů korun.

„V řadě evropských zemí jsou kulturní instituce podporovány nepřímo daňovým zvýhodněním. Chceme se proto dobrovolně stát plátci DPH i z hlavní činnosti, což nám současný zákon neumožňuje,“ uvedl.

Strukturální změny v Národním divadle, které nastanou od 1. září 2014, budou dalším krokem k budoucímu holdingovému uspořádání. „Inspirací je nám německý a rakouský model správních a uměleckých šéfů,“ přiznává Burian. Jedním z cílů reorganizace, kterou projedná do konce května s Odborovou radou Národního divadla, bude ustavení funkčnějších a lépe řiditelných celků s větší osobní odpovědností jednotlivých manažerů.

Cílem nové koncepce Národního divadla je autonomie uměleckých souborů, tedy vytvoření právně, ekonomicky i umělecky samostatných celků pod společnou značkou. Opera, balet a činohra by pak jako právnické osoby využívaly služeb společné servisní organizace na základě obchodních vztahů.

Rada Národního divadla je poradním orgánem ředitele ve smyslu Statutu Národního divadla. Jsou v ní například předseda Akademie věd Jiří Drahoš, správní ředitel Komerční banky Pavel Čejka, spisovatel a dramatik Pavel Kohout a zlatá mecenáška Národního divadla Dadja Altenburg-Kohl.

Foto archiv